דילוג לתוכן העמוד

אובמה: "עלינו לנהל את ענייננו לאור היום רק כך נחזיר את אמון הציבור בממשל"

"מטרתנו היא החזרת האמון של האזרח האמריקאי בממשל על ידי הפיכתו לפתוח יותר ולשקוף עבורו", אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שהצהיר כי הממשל בהנהגתו יהיה השקוף ביותר בהיסטוריה. בנאום ההשבעה שלו התייחס אובמה לעניין הקרוב ללבו והתחייב לתנהל בשקיפות החיונת להחזרת אמון הציבור במערכת השלטונית.

כבר ביומו הראשון בבית הלבן הורה הנשיא החדש לכל אנשי הממשל שלו לפעול תחת עקרונות הפתיחות, השקיפות והמעורבות של האזרחים בממשל, ודרש כי בתוך 120 יום יוצגו לו הנחיות קונקרטיות ליישום העקרונות האלה. אובמה גם חתם על צו נשיאותי בנוגע לטיפול במסמכים היסטוריים בו הוא מבטיח נגישות מקסימלית למסמכי הממשל לאחר שתסתיים כהונתו. אובמה הסביר, כי "החל מהיום, כל מוסד צריך לדעת שהממשל הזה עומד לצד אלה המבקשים לגלות מידע, ולא לצד אלה המבקשים להסתירו". מעתה, אמר אובמה, אם הנשיא יבקש להשאיר מסמך כלשהו חסוי – הוא יאלץ לספק הסברים לתובע הכללי ולמועצת הבית הלבן, שיחליטו אם זה מוצדק ותואם את החוקה.

בצו נשיאותי הנוגע למחויבות האתית, אסר אובמה על עובדי הזרוע המבצעת לקבל מתנות מלוביסטים בוואשינגטון. בנוסף, הוא דורש שהמינויים של עובדי המדינה ייעשו על בסיס כישורים מקצועיים ונסיון ולא על בסיס קשרים פוליטיים. כל אחד מבעלי התפקידים שמינה, יידרשו לחתום על הצהרת נכונותם לעמוד בכללים החדשים.

באתר האינטרנט של הבית הלבן, מזמין אובמה את האזרחים להירשם לרשימת תפוצה נשיאותית שתעדכן אותם במתרחש במסדרונות השלטון, מבטיח ליצור מאגר נתונים פתוח לציבור בו יהיה, בין השאר, מידע על פעילות הלוביסטים בוושינגטון, הסדרי המימון שלהם והחוקים שהם מקדמים. כן הוא מתחייב לפרסם נהלים וחוזים פדרלים.

עוד קודם לכניסתו לבית הלבן נקט אובמה בכמה צעדים שמעידים על רצינות כוונותיו. מיד עם היבחרו החל לפרסם באתר האינטרנט שלו את רשימת בעלי העניין והאינטרסים עמם הוא נפגש, כולל חומרי רקע שהוצגו לו במהלך פגישות העבודה הללו.

אובמה גם דרש מהילרי קלינטון, מזכירת המדינה שמינה, כי תנהג בשקיפות בכל הקשור לתרומות שקיבל בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון. הנשיא לשעבר נאלץ לפרסם את רשימת התורמים לקרן הצדקה שלו. כך התברר למשל כי ממשלת סעודיה העניקה 10 מיליון דולרים לספריה הנשיאותית על שמו של קלינטון בארקנסו.

מאבק נוסף שמנהל אובמה בימים אלה הוא על חלקה השני של חבילת הסיוע הממשלתי בסך 350 מיליארד דולר שאישר הקונגרס לייצוב המערכת הפיננסית. אובמה נמנע עד כה מלפרסם את תוכניתו הכלכלית, אך הצהיר בראיון ברשת ABC כי "עלינו להציג בשקיפות רבה את אותם שימושים ל-350 מיליארד הדולרים. אני חושב שניתן לחדש את אמון הקונגרס והציבור שזה איננו כסף שיינתן לבנקים ללא דין וחשבון לציבור, אלא במטרה לשחרר אשראי לציבור".

גישתו הפתוחה של אובמה בולטת על רקע מדיניות ההסתרה של קודמו הנשיא גורג בוש, וסגנו דיק צייני, שייאלצו להתמודד בבית משפט עם האשמות כי השמידו אלפי מסמכים בתקופת שלטונם.

על האגנדה של אובמה בעניין שקיפות הממשל

אובמה על חשיבותו של יישום חוק חופש המידע

על היום הראשון של אובמה בבית הלבן

על שני צווים נשיאותיים המקדמים שקיפות

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️