דילוג לתוכן העמוד

איך ויקיליקס סותמת את הפה של אנשיה? עם קנס של 20 מיליון דולר

אתר ההדלפות ויקיליקס מאלץ את עובדיו ואת הגורמים המדליפים לו מסמכים לחתום על חוזה דרקוני שבו הם מתחייבים כי לא ידליפו את החומר למקורות אחרים. הקנס על הפרת החוזה הוא  12 מיליון ליש"ט (20 מיליון דולר) – כך חשף הבלוגר דיוויד אלן גרין בבלוג שלו NewStatesman.  הבלוגר מפרסם עותק של המסמך שמעביר האתר לחתימת מקורותיו ועובדיו.

המסמך קובע כי החומרים שמעבירים המדליפים לאתר יהיו רכושו המסחרי הבלעדי של ויקיליקס, וכי מי שידליף אותם ייקנס ב"שווי שוק טיפוסי של אוסף מסמכים שברשות ויקיליקס", 20 מיליון דולר להערכת האתר. חשיפה מוקדמת של המסמכים, לפי החוזה, "תוביל לאובדן ההזדמנות של ויקיליקס למכור את המידע לגופי חדשות ומו"לים".

למרות שמייסד האתר ג'וליאן אסאנג' העלה בעבר את האפשרות של מכירת מידע מודלף לעיתונים וגופי חדשות, האתר טרם עשה זאת. ב-2008 ניסה ויקיליקס לערוך מכירה פומבית של אלפי אי-מיילים שהיו שייכים לאחד מיועציו הבכירים של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס, אך המכירה נכשלה.

סגנו הפורש של אסאנג', דניאל דומשיט-ברג, אמר ל"גרדיאן" כי חשיפת החוזים הכובלים את עובדי האתר מראה כי ויקיליקס הפך לארגון דכאני, המתנהל בדומה למדינות ולעסקים אותם הוא מתיימר לבקר.