דילוג לתוכן העמוד

פעילויות ופרויקטים

מידע לשינוי חברתי

מטרת הפרויקט היא לשפר את יכולתם של פעילים חברתיים ואזרחים מהשורה להשיג מידע ולהשתמש בו, וכן לקדם דיון וביקורת ציבורית באמצעות העמקת ההכרות עם חוק חופש המידע, הזכויות שהוא מקנה והדרכים היעילות ביותר ליישמו. במסגרת הפרויקט:

  • התנועה מקיימת סדנאות על חוק חופש המידע לארגונים חברתיים ולעיתונאים, ומספקת ייעוץ המותאם לצרכים המיוחדים של הארגונים השונים לגבי השגת מידע מגופים ציבוריים. שיתוף הפעולה עם הארגונים מתבטא בהגשת בקשות למידע בנושאים שעל סדר יומם של הארגונים, ובייצוגם בבית המשפט.
  • התנועה פועלת להטמעת עקרונות חוק חופש המידע במסגרת נהלי העבודה של רשויות ציבוריות, באמצעות הגשת בקשות למידע, הגשת עתירות במקרים של סירוב למסור מידע, ומאמצים לקדם שינויים במדיניות הרשויות בנושא.
  • התנועה פועלת להגברת המודעות לחוק באמצעות פרסום בכלי התקשורת והפקת מדריך על חוק חופש המידע ויישומיו המעשיים.

דגל האיחוד האירופיהפרויקט נערך בתמיכת משלחת האיחוד האירופי לישראל
במסגרת היוזמה לקידום דמוקרטיה וזכויות אדם.

סדנאות אקדמיות

התנועה מקיימת סדנאות העוסקות בחוק חופש המידע במכללה למינהל בראשון לציון ובמרכז הבינתחומי בהרצליה. בסדנאות משתתפים סטודנטים מצטיינים למשפטים בעלי רקע או עניין בפעילות למען צדק חברתי בישראל.

במהלך הסדנא מתוודעים הסטודנטים לחוק חופש המידע בארץ ולחוקים מקבילים במדינות אחרות, מטפלים בבקשות למידע מאזרחים פרטיים או ארגונים חברתיים, מגישים בקשות למידע לרשויות ועוקבים אחר הטיפול בהם, ובמקרה הצורך מנסחים עתירות לבית המשפט.

קבוצת מחקר על התקציב

בשלוש השנים האחרונות, מפעילה התנועה קבוצת סטודנטים למשפטים מהמכללה למנהל שמטרתה לרדת לנבכי תקציב המדינה, הנחשב בקרב ארגונים חברתיים מסמך מורכב ועתיר סעיפים בלתי נהירים, שלעתים אף אינם מוכרים לחברי הכנסת המצביעים על אישורם.

במהלך שנת הלימודים חוקרים הסטודנטים את התקציב באופן יסודי, מגישים בקשות לקבלת חומרים ונוסחאות הכרוכים בעיצוב התקציב ופרוטוקולים הנוגעים לתהליך קבלת ההחלטות בנושא, ומפקחים על הכנת וניסוח התקציב.

מדד חופש המידע

בשנת 2006 ייסדה התנועה את מדד חופש המידע, שמטרתו להעריך את מידת יישומו של חוק חופש המידע ברשויות הציבוריות. המחקר למדד נערך על ידי תלמידי הסדנאות האקדמיות של התנועה במשך השנה. המדד עצמו מתפרסם בכנס השנתי של התנועה במאי.

במדד מדורגות הרשויות בהתאם להישגיהן בתחום ישום החוק.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️