דילוג לתוכן העמוד

חדשות

בית הדין למידע בבריטניה: לפרסם דיוני הקבינט על היציאה למלחמה בעיראק

הישג גדול לשוחרי חופש המידע בבריטניה: הרכב שופטים מיוחד קבע כי יש לחשוף בפני הציבור את תמלילי הדיונים שנערכו בקבינט הבריטי על חוקיותה של הפלישה לעיראק ב-2003. הרכב שופטים בבית הדין למידע (The Information Tribunal) קבע כי מדובר במקרה ייחודי שבו העניין הציבורי בתהליך קבלת ההחלטה על היציאה למלחמה גובר על הצורך בשמירת חשאיות הדיונים בקבינט.

פרסום המסמכים ישפוך אור על שאלת חוקיותה של הפלישה לעיראק אחת ההחלטות השנויות ביותר במחלוקת בשנים האחרונות בבריטניה. המסמכים שיפורסמו קשורים בעיקר לשתי ישיבות קבינט שנערכו במארס 2003. תוכנם עשוי לגלות האם השרים היו מודעים לעובדה שהיועץ המשפטי הבכיר לורד גולדסמית שינה את דעתו בנוגע לחוקיותה של הפלישה. ממסמכים שפורסמו בעברו עולה כי גולדסמית הטיל ספק בחוקיות המלחמה ב-7 במארס 2003, ימים ספורים לפני שראש הממשלה, טוני בלייר, הורה לחיילי הצבא הבריטי להצטרף למלחמה. עשרה ימים לאחר מכן, כאשר בריטניה לא הצליחה להשיג החלטת או"ם המאשרת את הפלישה, העביר גולדסמית לקבינט ולפרלמנט הבריטיים חוות דעת קצרה בכתב שבה טען כי המלחמה חוקית.

בלייר הכחיש כי גולדסמית התקפל בעקבות לחץ פוליטי שהופעל עליו, אך מפלגות האופוזיציה האשימו את ראש הממשלה דאז כי שיקר להם. "פרסום המסמכים עשוי להיות קריטי בניתוח ההחלטה ההיסטורית ההיא", אמר דובר מטעם מפלגת האופוזיציה הליברל-דמוקרטית, אדוארד דיווי. ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון, וקודמו בתפקיד, בלייר, טרם הגיבו להחלטה.

לדיווח באתר ה"אינדיפנדנט" ובאתר ה-BBC

על המאבק הצפוי בהחלטה – באתר התנועה לחופש המידע בבריטניה

על הישג נוסף של התנועה לחופש המידע בבריטניה: חברי פרלמנט יחשפו את הוצאותיהם בתפקיד