דילוג לתוכן העמוד

משרד המשפטים מסרב לחשוף את שמות העמותות שאינן מחויבות לחשוף את מקורותיהן

יש בישראל לא מעט עמותות שמקורות המימון שלהן עלומים, באישורו של רשם העמותות. אחת מהעמותות שנהנית מחסיון כזה היא עמותת אלע"ד שעל פי תחקיר של מירון רפופורט ב"הארץ" מקבלת עשרות מיליוני שקלים בשנה ליהוד עיר דוד במזרח ירושלים, מבלי שהיא נדרשת לחשוף את זהותם של התורמים לה.

לפני חודשיים פנתה התנועה לחופש המידע למשרד המשפטים, בבקשה  שיפרסם את שמות העמותות שקיבלו חיסיון על שמות התורמים שלהן בהתאם לחוק חופש המידע. אולם הבקשה נדחתה, בטענה שיש 30 אלף עמותות ו"הטיפול בפנייה מצריך הקצאת משאבים בלתי סבירה".

מנכ"ל התנועה, רועי פלד, אומר כי "מדובר בתשובה בלתי סבירה בעליל. משרד המשפטים מתיימר לקדם את נושא השקיפות בתרומות לעמותות, והדעת נותנת שכשהם מאשרים חריגה מהעיקרון הזה, הם צריכים לתעד את האישורים ולהיות מסוגלים לעקוב אחריהם".

דובר משרד המשפטים מסר בשם רשות התאגידים ל"הארץ" כי "אכן, מערכת המידע והמחשוב של רשות התאגידים מתעדכנת ומשתדרגת, ובמאגר רשם העמותות ניתן כיום לצפות בכל תיק עמותה, או לקבל אותו סרוק על דיסק. אולם עדיין אי אפשר לגזור מידע או לבצע עיבודים של המידע, ולכן הבקשה דורשת עיון ידני בכל תיק. מאחר שמדובר בכ-30 אלף תיקי עמותות, מתוכן כ-15 אלף בישראל נדרשת כל עמותה לפרט בדו"ח שנתי את האישים והגופים שתרמו לה יותר מ-20 אלף שקל – שקיפות שנועדה לאפשר מעקב אחר פעילות העמותות. אולם מדי שנה רשם העמותות מעניק חיסיון לכמה עמותות, והן אינן צריכות לחשוף את הנתונים".

עמותת סודי ביותר – כתבה בעניין ב"הארץ"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️