דילוג לתוכן העמוד

צה"ל: חשיפת ציוני הקב"א והדפ"ר של חיילים תפגע בביטחון המדינה

מסירת ציוני הקב"א והדפ"ר לחיילים תשבש את תפקודו של צה"ל ותוביל לפגיעה בביטחון המדינה כך טוען הצבא בתגובה לעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע. בעתירה, שהוגשה לבית המשפט המינהלי בתל אביב באמצעות עו"ד רז בן דור, מבקשת התנועה לאפשר לכל חייל או אזרח בישראל לדעת מה הם ציוני הקב"א והדפ"ר שלו, ממש כשם שכל חייל יודע מהו הפרופיל הרפואי שלו. העתירה תידון בפני השופטת מיכל רובינשטיין, סגנית נשיא בית המשפט המנהלי בתל אביב, ב-10 למרץ.

ציון הקב"א (קבוצת איכות) נקבע בתום תהליך האיבחון שעורך צה"ל למתגייסים. לציון חלק חשוב בקביעת שיבוצו של החייל בתפקיד אותו יבצע במסגרת שירותו הצבאי. הקב"א מורכב מכמה פרמטרים, בהם מספר שנות הלימוד של המתגייס, איכות ההשכלה שלו, ציון הדפ"ר (שהנקבע על פי הישגיו במבחנים הפסיכוטכניים שנערכים בלשכות הגיוס), וגם על פי ראיון אישי (הנערך לגברים בלבד) בלשכת הגיוס.

לטענת צה"ל "אם ציונו של כל מתגייס על מרכיביו השונים ייחשף, אזי תוך זמן קצר יידע הציבור כיצד לכלכל את צעדיו ולתכנן מראש את שלבי ואופן הגיוס לצה"ל". והתוצאה תהיה הרת אסון: "יאבד הכלח על תהליך מיון כוח האדם של צה"ל" דבר שיוביל לפגיעה חמורה בביטחון המדינה.

בצה"ל חוששים כי חשיפת ציוניהם של החיילים תאפשר להם להערים על המערכת. "מי שירצה להתחמק משירות קרבי יקלע לתשובות ולהתנהגות הרצויים לו, ומי שירצה בשירות קרבי אפילו אינו מתאים לו יעמיד פני מתאים", נאמר בתגובת צה"ל לעתירה. אלא שלא ברור כלל איך חשיפת הציון המספרי של החיילים תאפשר לגובניקים, לדןגמה, להמציא את עצמם כחיילים קרביים, ולהיפך כיצד ידיעת הציון תאפשר למתגייסים בעלי נתונים מתאימים לחמוק משירות קרבי.

בצה"ל טוענים עוד שפרסום הציונים יוביל לערעורים רבים שיפגעו בתפקודו של מערך המיון הצבאי. לפי נתוני הצבא מדי שנה נערכים מיונים לכ-70 אלף מתגייסים, מתוכם 1.700-1,900 מערערים על ציון הקב"א. אמנם המערערים אינם יודעים איזה ציון קיבלו, אך הם מניחים שהוא לא הספיק כדי להתקבל ליחידה בה ביקשו לשרת, ולכן הם מערערים. על פי נתוני הצבא רק כמה עשרות מקרים מבין המערערים נענים ועוברים איבחון חוזר. החשש הוא שבעקבות חשיפת הציונים יגדל משמעותית מספר הערעורים. אכן תרחיש שנראה סביר מאוד אך עם כל הכבוד, זכותו של אדם לערער אם הוא חש שנעשה לו עוול, אפילו כשמדובר בערעור על החלטות הצבא.

טיעון נוסף שמעלה הצבא הוא כי חשיפת ציון הקב"א הדרוש על מנת להתקבל ליחידות השונות, יביא לתיוג שלילי של יחידות מסוימות בהן הקב"א של המשרתים אינו גבוה, והדבר אף עלול להביא לירידה במוטיווציה של החיילים המשובצים בהן. נשאלת השאלה האם כיום כשציוני הקב"א חסויים שוטרות חיב"ה ולוחמי סיירת נהנים מאותה מידה של יוקרה.

לעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע

לכתב התגובה שהגיש צה"ל