דילוג לתוכן העמוד

הממשלה בבריטניה מונעת את פרסום הדיונים על היציאה למלחמה בעיראק

החלטה חסרת תקדים מעוררת סערה גדולה בבריטניה: שר המשפטים, גק סטרו, החליט להשתמש בסמכות וטו המוקנית לו כדי למנוע את מימוש החלטות בית הדין למידע שקבע לפני כחודש שיש לפרסם את הפרוטוקולים של הקבינט שדן ביציאה למלחמה בעיראק . זו הפעם הראשונה מאז נחקק חוק חופש המידע בבריטניה שבה נעשה שימוש הזכות הווטו כדי לבטל החלטה של בית הדין לענייני מידע. השר נימק את החלטתו בכך שפרסום הפרוטוקולים יפגע בקבינט ובדמוקרטיה. לדבריו, הנזק הצפוי מהפרסום עולה בחשיבותו על זכותו של הציבור לדעת מה נאמר בישיבות הקבינט בהן הוחלט על היציאה למלחמה. באופזיציה הגיבו בחריפות להחלטה. מדובר ב"בושה, שתחייב עריכת חקירה מקיפה אודת ההחלטה לצאת למלחמה בעיראק, אמרו גורמים באופוזיציה.

לפני כחודש החליט בית הדין למידע כי יש לחשוף בפני הציבור את תמלילי הדיונים שנערכו בקבינט הבריטי על חוקיותה של הפלישה לעיראק ב-2003. הרכב שופטים מיוחד לענייני חופש המידע (The Information Tribunal ) קבע כי מדובר במקרה ייחודי שבו העניין הציבורי בתהליך קבלת ההחלטה על היציאה למלחמה גובר על הצורך בשמירת חשאיות הדיונים בקבינט.

פרסום המסמכים אמור היה לשפוך אור על שאלת חוקיותה של הפלישה לעיראק אחת ההחלטות השנויות ביותר במחלוקת בשנים האחרונות בבריטניה. המסמכים שאומרים היו להתפרסם קשורים בעיקר לשתי ישיבות קבינט שנערכו במארס 2003. תוכנם עשוי היה לגלות האם השרים היו מודעים לעובדה שהיועץ המשפטי הבכיר לורד גולדסמית שינה את דעתו בנוגע לחוקיותה של הפלישה. ממסמכים שפורסמו בעבר עולה כי גולדסמית הטיל ספק בחוקיות המלחמה ב-7 במארס 2003, ימים ספורים לפני שראש הממשלה, טוני בלייר, הורה לחיילי הצבא הבריטי להצטרף למלחמה. עשרה ימים לאחר מכן, כאשר בריטניה לא הצליחה להשיג החלטת או"ם המאשרת את הפלישה, העביר גולדסמית לקבינט ולפרלמנט הבריטיים חוות דעת קצרה בכתב שבה טען כי המלחמה חוקית. בלייר הכחיש כי גולדסמית התקפל בעקבות לחץ פוליטי שהופעל עליו, אך מפלגות האופוזיציה האשימו את ראש הממשלה דאז כי שיקר להם.

השר סטרו מודיע על החלטתו

תגובת הקואליציה לחופש מידע בבריטניה

לידיעה ב"גרדיאן"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️