דילוג לתוכן העמוד

ביהמ"ש הורה לשב"ס לשלם הוצאות משפט לתנועה לחופש המידע לאחר שהתעלם מבקשותיה למידע

"לאור הנסיבות המתוארות בבקשת המחיקה, אשר לא נסתרו על ידי ב"כ המשיבה, עולה כי מיום הגשת הבקשה ועד מסירת המידע חלפה יותר משנה. במשך חודשים ממושכים לא נענתה הבקשה כנדרש בחוק. רק לאחר הגשת העתירה נמסר לעותרת חלק מהמידע. נוכח האמור לעיל, אני קובעת כי המשיבה תשלם לעותרת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסך 7,500 שקל פלוס מע"מ" כך פסקה סגנית נשיא בית המשפט המנהלי בתל אביב, השופטת מיכל רובינשטיין, שדנה בבקשה לפסיקת הוצאות שהגישה התנועה לחופש המידע, באמצעות עו"ד אדוה מוגה. הבקשה הוגשה לאחר שהתנועה ביקשה למחוק עתירה שהגישה נגד שירות בתי הסוהר.

בספטמבר 2007 פנתה עמותת רופאים לזכויות אדם לשירות בתי הסוהר כדי לקבל מידע על תמותת אסירים ועל כבילת כלואים בצאתם לקבל טיפול בבתי חולים. העמותה, שאחת ממטרותיה היא שמירה על בריאות האסירים, ביקשה בין השאר מידע על מספר המקרים שבהם יצאו כלואים מבתי הכלא לטיפול בבתי חולים, ועל מספר הכלואים אשר נכבלו או נאזקו בעת קבלת הטיפול.

בשירות בתי הסוהר לא טרחו אפילו לסרב לבקשה. פשוט לא ענו. זאת על אף שהחוק קובע כי על הרשות הציבורית להשיב ללא שיהוי ולא יאוחר מ- 30 יום מיום קבלת הבקשה, או לנמק את ההחלטה לדחותה. גם עתירה שהגישה התנועה לחופש המידע לא גרמה לשב"ס למצמצץ. ואז יום בהיר אחד שבוע לפני הדיון שנקבע בבית המשפט הגיע אלינו חלק מהחומר המבוקש.

בעקבות קבלת המידע החלקי החליטה התנועה למחוק את העתירה אך לעתור להוצאות. השופטת רובינשטיין קיבלה את הבקשה.

עוד על הבקשה למידע על תמותת אסירים

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️