דילוג לתוכן העמוד

חדשות

פרס "ההתנהלות המחפירה בתחום חופש המידע" – לאף.בי.איי

אם איפורמציה היתה נהר, האף.בי.איי היא כנראה סכר. מדיווחי הבולשת הפדרלית לקונגרס עולה כי מדי שנה היא מסרבת לכ-66% מפניות האזרחים למידע על פי החוק. במילים אחרות: שנים מכל שלושה פונים בבקשה למידע נענים בסירוב. מדובר בשיעור הסירובים הגבוה פי חמישה מהמקובל בסוכניות פדרליות אחרות. עוד עולה מהנתונים כי ב-2008 נענו במלואן רק 89 בקשות למידע – כחצי אחוז מסך הבקשות שהוגשו לאף.בי.אי. בסך הכל הוגשו לאף.בי.איי כ-56 אלף בקשות למידע בשנת 2008 מתוכן נענו בשלילה 37 אלף. 13% מהבקשות כ-2,200 בקשות – נענעו חלקית.

לאור הסטטיסטיקה העגומה בתחום מסירת המידע לאזרחים החליט מכון מחקר באוניברסיטת וואשינגטון להעניק לאף.בי.איי את פרס "ההתנהלות המחפירה בתחום חופש המידע" המוענק זו השנה החמישית. בשנים עברו הוענק הפרס למשרד האוצר, לחייל האוויר ולסוכנויות המודיעין בארה"ב.

דובר האף.בי.איי מסר בתגובה כי הסיבה למספר הרב של הסירובים לבקשות מידע נובע מנוהג הנפוץ בקרב אזרחים בחוגים חברתיים מסוימים הפונים לבולשת כדי לברר אם הם מופיעים ברישומיה. לדברי הדובר, הסטטיסטיקה הגרועה של האף.בי.איי נובעת מכך שאין ברשותה מידע על מרבית האזרחים, ולכן בקשותיהם נענות בשלילה.

לידיעה על הענקת הפרס באתר אוניברסיטת וואשינגטון

לידיעה בעניין בסוכנות הידיעות אי.פי