דילוג לתוכן העמוד

מדוע, בעצם, תקציב הביטחון לא שקוף לציבור?

באחרונה פורסם בתקשורת כי אגף התקציבים במשרד האוצר מציע קיצוץ בהיקף של 3 מיליארד שקל בתקציב משרד הביטחון, רק על ידי הגדלת השקיפות והיעילות בניהולו.רגע, בואו ננסה להבין מה קורה פה: אגף התקציבים היה צריך שבועות של מחאה חברתית ויציאה של 300 אלף מפגינים לרחובות כדי להגיע למסקנה שניתן לקצץ בתקציב הביטחון רק על ידי הגדלת השקיפות והיעילות בניהול?

רגע, אז קיצוץ בתקציב הביטחון לא יתאפשר רק באמצעות ויתורים כואבים ברכישת ציוד צבאי מתקדם שיגן על חיי אדם בעת מלחמה, שיפגעו ביכולתו של צה"ל להתמודד עם גל המהומות שעתיד לשטוף את האזור בספטמבר ויפגע ביכולת ההרתעה שלנו בכלל? האם ניתן להפוך את מערך הביטחון לשקוף ויעיל יותר ובכל זאת להמשיך לישון בשקט? בואו ננסה רגע לרדת לסוף דעתם של האנשים המלומדים באגף התקציבים. מה בעצם הקשר בין שקיפות ויעילות לחיסכון כלכלי?

דמיינו לעצמכם את התמונה הבאה: כל הוצאה שיוצאת תחת ידי מערכת הביטחון (משרד הביטחון, צה"ל, שב"כ ומוסד) צריכה להיות מתועדת ומועלת לאתר אינטרנט פתוח לציבור. כשאנחנו אומרים כל הוצאה, אנחנו מתכוונים למשכורות, כיבוד באירועים, נסיעות לחו"ל, שירותי כביסה וציוד משרדי.

עדיין אפשר לישון בשקט? התשובה היא כן. אפשר אפילו לכבות את האור ולחלוץ נעליים, כי הקשר בין שקיפות לחיסכון הוא קשר ישיר ומובהק. גוף שצריך לתת דין וחשבון מתמשך על הוצאותיו, שנמצא תחת עינו הבוחנת של הציבור (שמממן אותו), הוא בהכרח גוף הפועל בצורה פחות בזבזנית, הוא בהכרח גוף שיחשוב פעמיים לפני שיאשר כל גחמה של כל מפקד, ראש לשכה או מנהל משרד. לכן הוא בהכרח ייהפך לגוף חסכוני ויעיל יותר, וקביעה זו, אנשי אוצר יקרים, נכונה גם למשרד שאתם יושבים בו.

כמו כל גוף ציבורי אחר, גם מערך הביטחון, עם כל הצורך המובן בחשאיות, אינו יכול להתחבא מאחורי אצטלת הסודיות כשהדבר מגיע לבזבזנות בכספי הציבור. אם הקביעה ששקיפות ויעילות תוביל לחיסכון של 3 מיליארד שקל, אז עד עכשיו היתה כאן בזבזנות. לכן צודקים אנשי אגף התקציבים כשהם מעלים את התזה שלפיה שקיפות ויעילות תוביל לחסכנות.

אם זה עובד בפנטגון בארה"ב, למה זה לא יכול לעבוד אצלנו? ואת זה באמת צריך לראות כדי להאמין: תקציב הפנטגון מונח, כמעט כולו, על כף ידנו בלחיצת כפתור באתר אינטרנט. כנסו ותראו.

גם אחרי שתקראו את המידע, תופתעו לגלות שהשמש ממשיכה לזרוח, הצבא ממשיך ללחום והמסיבה ממשיכה להתקיים (גם אם בצורה צנועה יותר). גם אם המהפכה החברתית ששוטפת בימים אלה את ישראל תוביל רק לכך, שיתרחש שינוי, ואפילו הקטן ביותר, בכל הקשור להתנהלות משרדי הממשלה בשקיפות, הרי שמדובר בהישג היסטורי של ממש שישפיע על מאבקים חברתיים רבים בעתיד לבוא.

המאמר פורסם בדה מרקר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️