דילוג לתוכן העמוד

ביהמ"ש: על מפעל הפיס לפרסם הקריטריונים להחלטות ועדת התרומות ואת הפרוטוקולים מישיבותיה

מדוע מפעל הפיס עושה ככל יכולתו כדי למנוע מידע על תהליך קבלת ההחלטות ב"ועדת התרומות"? והאם יש סיכוי שחומת החשאיות האופפת את הגוף הזה המחלק מיליונים ללא בקרה תיסדק? בדיון שנערך בעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע, קבעה שופטת בית המשפט המנהלי בתל אביב, אסתר קובו, כי מאחר שמדובר בחלוקה של כספי ציבור, יש לחשוף את תהליך קבלת ההחלטות בוועדה. השופטת קיבלה את עמדת התנועה לחופש המידע שיוצגה על ידי עו"ד רז בן דור והבהירה למפעל הפיס כי עליו למסור את המידע המבוקש. בין השאר יצטרך מפעל הפיס לחשוף לראשונה את נהלי עבודת הוועדה והקריטריונים לפיהם היא מחלקת את התמיכות, את רשימת מקבלי התמיכות ואת הפרוטוקולים מדיוניה.

מפעל הפיס שעד לדיון סירב בתוקף למסור את המידע המבוקש המשיך בניסיונות ההתחמקות גם בבית המשפט. בדיון טען נציגו כי ועדת התמיכות פועלת ללא קריטריונים ולכן לא יוכל לפרסמם. בנוסף, טען מפעל הפיס שאינו חייב למסור את הפרוטוקולים מדיוני הוועדה בהיותם דיונים פנימיים, אך בדיון בבית המשפט טען נציגו לראשונה, כי "כלל לא בטוח שקיימים פרוטוקולים" מדיוני הוועדה.

התנועה לחופש המידע עתרה לבית המשפט בעניין עבודתה של ועדת התמיכות בעקבות דו"ח מבקר המדינה מ-2007, שבו נמתחה ביקורת קשה על מפעל הפיס. בדו"ח פורסם כי מפעל הפיס חילק תרומות לקרובי משפחה של זכיינים, לעמותות המקורבות לחברי הדירקטוריון ולרשויות מקומיות שבראשן עומדים חברי דירקטוריון הפיס. במקביל, נמצא כי גופים המייצגים חסרי יכולת לא זכו לקבל תרומות. לפי דו"ח המבקר, את ההחלטה על חלוקת התרומות קיבלה ועדה שבה ישבו יו"ר מפעל הפיס, המנכ"ל והמזכיר.

בעתירת התנועה נכתב כי "מפעל הפיס הוא גוף ציבורי במהותו. הכספים שמחלקת ועדת התרומות הם – מעצם טיבם – כספי ציבור ומיועדים לחלוקה לציבור הרחב. לפיכך, ישנה חשיבות ציבורית ניכרת גם לביקורת על האופן שבו מתקבלות ההחלטות בנוגע לחלוקת הכספים, ולזהות מקבלי התרומות. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור הביקורת החריפה של מבקר המדינה על אופן חלוקת הכספים והפרסומים בעניין".

לעתירת התנועה לחופש המידע

לתגובת מפעל הפיס

לידיעה קודמת בנושא

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️