דילוג לתוכן העמוד

חינוך לשקיפות: בתי הספר יפרסמו את הישגי התלמידים

בשורת השקיפות מגיעה סוף סוף גם אל מערכת החינוך בישראל. על פי הרפורמה במערכת החינוך, שנכללת בטיוטת חוק ההסדרים, ותהפוך בקרוב להצעת חוק ממשלתית, תוגבר השקיפות בתקציב משרד החינוך, ובתי הספר יצטרכו לפרסם את ממוצע ציוני התלמידים. עוד קובעת הרפומה כי המשרד יפרסם את הקריטריונים לחלוקת התקציב לבתי הספר, ואת הסגל ההוראה. ההצעה אמורה לאפשר להורים להשוות בין בתי הספר על פי הישגיהם, ולסייע להם להחליט לאן לרשום את ילדיהם.

זכותם של ההורים לקבל מידע על התנהלות בית הספר בו לומד ילדם, זכות שנראית בסיסית במשטר דמוקרטי, עומדת במרכזו של מאבק משפטי עיקש שמנהלת התנועה לחופש המידע נגד משרד החינוך. בעתירה שנדונה כבר יותר משנה בבית המשפט המנהלי בירושלים, מבקשים העותרים, בהם גם הורים וארגון הל"ה – באמצעות עורכי הדין בעז בן-צור ו רז בן-דור – להורות למשרד החינוך לפרסם את תוצאות בחינות המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית-ספריים) שהוא עורך. מדובר בבחינות שהוכנסו לשימוש בישראל לפני כמה שנים ומתקיימות בבתי ספר יסודיים ובחטיבות הביניים ונועדו למדוד את הישגיהם ולהשוות ביניהם. תוצאות הבחינות אינן מתפרסמות בהליך מסודר, והן זמינות רק למנהלי בתי הספר. העניין עדיין לא הוכרע בבית המשפט, אך עתה נראה כי בחסות הרפורמה המידע המבוקש יהפוך לנחלת הכלל.

לטיוטת חוק ההסדרים 2009

עוד על הרפורמה בכתבה באתר "כלכליסט"

על עתירת התנועה לחופש המידע

על חוסר השקיפות בהתנהלות משרד החינוך

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️