דילוג לתוכן העמוד

בקשה למידע חשפה את חשבון ההוצאות המנופח של חברי הפרלמנט באנגליה

בקשה למידע שחשפה את החזרי ההוצאות המנופחים של חברי הפרלמנט מחוללת שערוריה באנגליה. העיתון "דייל טלגרף" השתמש בחוק חופש המידע על מנת לקבל את פירוט החזרי ההוצאות שדרשו נבחרי הציבור באנגליה בשנים האחרונות וחשף כיצד הם משתמשים בכספי ציבור למימון חייהם הנוחים.

ראש הממשלה גורדן בראון ביקש החזר הוצאות גם עבור ניקיון ביתו של אחיו. שרת התיירות ברברה פולט ביקשה החזר על סיורי אבטחה שמימנה מחוץ לביתה הלונדוני בעלות של יותר מ-25 אלף ליש"ט. השר שלעבר קית’ ואז, העומד בראש ועדת הפנים, חשוד כי קנה ושיפץ דירה במרכז לונדון מכספי משלמי המסים. הוא דרש החזר הוצאות בסך 75 אלף ליש"ט למרות שהוא מתגורר בבית יוקרתי הנמצא 20 ק"מ מהדירה. אל פי המסמכים שחשף העיתון ואז גם ביקש החזר בסך 1,000 ליש"ט על ריהוט שקנה, 750 ליש"ט על שטיחים חדשים, 2,614 ליש"ט על שתי כורסאות עור והחזר על כריות משי שעלותן 15 ליש"ט ליחידה. הוא גם שינה את כתובת מגוריו ובמהלך השנה ש"חי" במחוז לסטר, השכיר ואז את דירתו הלונדונית.

שיטת שינוי מקום המגורים היתה, על-פי החשד, חביבה גם על חברת הפרלמנט מרגרט מורן והשר פיל הופ. מורן ביקשה 22,500 ליש"ט לשיפוץ בית הנמצא בבעלותה אף שאינה מתגוררת בו. לטענת העיתון, בדרך זו שיפצה מורן עוד שלושה נכסים בווסטמינסטר, לוטון וסאותהמפטון. הופ "הוציא" 37 אלף פאונד על שיפוץ דירת שני חדרים שבבעלותו.

שר הבריאות בן ברדשאו חשוד כי רשם את בת זוגו על נכס שבבעלותו, אך כשביקש החזר הוצאות הקשור לעלויות הנכס – דרש לקבל את הסכום במלואו ולא מחצית מהסכום כמתבקש. שר הפנים פיל וולאס חשוד כי ביקש החזר הוצאות על טמפונים וחיתולים שלא ברור מה יעודם. בראיון ל -BBC הכחיש וולאס את החשדות ואמר כי מדובר ב"פרסום דוחה". "מדובר בקבלות שלא ביקשתי עבורן שום דבר. המוצרים האלה הופיעו על קבלות מזון מהסופרמרקט", אמר .

חוק חופש המידע מוביל את המלחמה בשחיתות באנגליה פרשנות מאת מרטין רוזנבאום מהבי.בי.סי

פירוט החזרי ההוצאות של ראשי ממשלה באנגליה

 

 

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️