דילוג לתוכן העמוד

שנה וחצי אחרי פסיקת בית המשפט: הרבנות מסרבת לחשוף את שמותיהם של מוהלים שהתרשלו

על הרבנות להעביר לתנועה לחופש המידע מידע עדכני על רבנים שהתרשלו בביצוע ברית מילה וגרמו נזק ליילודים – כך קבע שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נעם סולברג לפני כשנה וחצי. בית המשפט קיבל במלואה את עתירת התנועה, נזף ברבנות והורה לה להעביר את כל המידע המבוקש. הרבנות מסרבת.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אלונה וינוגרד: "הרבנות הראשית סבורה שהיא מעל החוק. הצורך שלה להגן על המוהלים ולא על ציבור ההורים הוא שערורייתי ומונע מאינטרסים פסולים. על הרבנות להבין שמי שחי על תקציבי הציבור צריך לתת את הדין ולפעול במחשכים ולהגן באופן פסול על מקורבים ובעלי אינטרסים.

החוק מחייב את בתי החולים לדווח לרשויות על כל תינוק שטופל על ידם בגלל סיבוכי ברית מילה, אך הרבנות בוחרת להתחמק מפרסום המידע הזה, להסתיר את החלטותיה המקלות לעיתים של ועדת הפיקוח על המוהלים, ולהימנע מלפרסם את שמם ולהזהיר את הציבור מפניהם.

מהחומר שהגיע לידי התנועה בעקבות פסק הדין שניתן בעתירה הראשונה שהגשנו, מתברר כי למרות שהיו מקרים רבים שבהם מוהלים התרשלו או פעלו באופן שעלול היה לפגע בבריאות היילודים, החליטה הוועדה הבין משרדית לא להטיל כל סנקציה על אותם מוהלים.

בנובמבר 2009 הגישה התנועה לחופש המידע, באמצעות עו"ד עידית קירזון, עתירה שנייה במספר נגד הרבנות הראשית לישראל. בין השאר, ביקשה התנועה לחשוף את זהות המוהלים שהתרשלו בתפקידם; פרוטוקולים של הוועדה הבין משרדית אשר תפקידה לפקח על פעילות המוהלים בישראל; החלטותיה של הוועדה ושמות החברים בה. אנו סבורים כי למידע זה חשיבות רבה שכן הוא יאפשר  להתחקות אחר שיקול הדעת שמפעילה הוועדה הבין משרדית בבואה להחליט באם היה פגם בהתנהלות המוהל.

גורם בכיר ברבנות אמר בתגובה ל"ידיעות אחרונות": "מדובר בבקשה בעייתית שכן קשה מאוד להגדיר מהי רשלונות. לא מעט הורים היסטריים מגיעים לבתי החולים אחרי הברית עם דימום, למרות שאין בעיה אמיתית". לדברי הבכיר, פרסום הרשימה יגרום עוול למוהלים רבים שפעלו כשורה. "אפשר לספור על יד אחת את המוהלים שמתרשלים באמת בכל שנה. במקרים כאלה אנחנו עורכים שימוע ותחקיר אמיתי, ולא פעם שללנו תעודות ממוהלים שהתרשלו".

מוהלים באמון – כתבה בידיעות אחרונות

החלטת השופט סולברג

הבקשה שהגישה התנועה לביזיון בית המשפט

העתירה שהגישה התנועה

החלטת בית המשפט המינהלי

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️