דילוג לתוכן העמוד

אובמה חזר בו: אין לפרסם תמונות של התעללות בעצורים בעיראק ובאפגניסטן

לאחר מפגש עם בכירי הצבא, הורה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, למשפטנים של הבית הלבן לנסות ולמנוע את פרסומן של כ-2,000 תמונות המתעדות התעללות בחשודים בטרור בבתי הכלא השונים שהפעיל הצבא האמריקאי. בין התמונות: חקירתו של החשוד בעריפת ראשו של העיתונאי דניאל פרל בעזרת הדמיית הטבעה ("ווטרבורדינג"). אובמה מסר כי הוא אינו מעוניין בפרסום תמונות שעלולות להוות "איום ביטחוני". עם זאת, הוא הדגיש כי אין בכך לבטל את הצורך בעריכת חקירה מקיפה של ההתעללות בעצירים והענשת האחראים. על פי הערכת הפנטגון, בתקריות המצולמות מעורבים במישרין או בעקיפין כ-400 אנשי צבא.

האגודה לזכויות האזרח בארה"ב שעתרה לבית המשפט בדרישה לפרסם את התמונות על פי חוק חופש המידע מסרה כי החלטת הנשיא "עושה צחוק מהבטחות הבחירות שלו", ושהוא הולך להילחם עד הסוף לשחרור התמונות לציבור, שיחליט, אם אכן היה מדובר בטעות של יחידים או בשיטה שהפכה לנפוצה ומקובלת בצבא.

בקשה אחרת למידע אודות שיטות החקירה של הסי.איי.אי ממשיכה לעורר גלים. לאחרונה אישר הנשיא לפרסם פרטים אודות שיטות החקירה השנויות במחלקות שהיו נהוגות במהלך כהונת של קודמו, גורג בוש. הפרטים נחשפים בארבעה מזכרים של מחלקת המשפטים, שנכתבו בין השנים 2002-2005, בניסיון לספק "הכשר" משפטי לסי.אי.איי לענות עצורים בעת חקירתם.

השבוע טענה יו"ר הקונגרס ננסי פלוסי טענה כי בכירי המודיעין מטעם הנשיא בוש שיקרו לה בסוף שנת 2002 כשאמרו לה שארה"ב לא משתמשת בהטבעת העצירים בחקירות, כאשר בפועל השיטה כבר נוסתה על כמה חשודים בטרור. פלוסי קראה לראש הסי-איי-אי לפרסם במלואם את התדרוכים שהיא קיבלה לידיה. "האזכור היחיד של ווטרבורדינג בתדרוכים התייחס לכך שלא משתמשים בזה", אמרה לכתבים. "נתנו לי מידע מטעה וחלקי".

למאמר פרשנות ב"ניו יורק טיימס"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️