דילוג לתוכן העמוד

שר המשפטים הבריטי אולץ להתפטר לאחר שבקשה למידע חשפה את החזר ההוצאות המנופח שדרש

שר המשפטים הבריטי, שהיד מליק, אולץ להתפטר מתפקידו לאחר שעיתון ה"טלגרף" חשף כי שילם שכר דירה נמוך במיוחד, תוך שהוא דורש החזרי הוצאות של עשרות אלפי פאונדים בשנה. ראש הממשלה, גורדון בראון, ביקש מיועצו לעניינים מיניסטריאליים, פיליפ מאוור, לבדוק את הפרסומים. דוברו של בראון מסר כי "בשל החקירה הדחופה, מליק יתפטר מתפקידו כשר", והוסיף כי לא ימונה בינתיים מישהו במקומו לתפקיד.

שערוריית החשובניות הפיקטיביות יצאה לאור הודות לבקשת חופש המידע עיתונאית לפני כארבע שנים. אחרי ניסיונות עיקשים של המערכת הפוליטית בבריטניה למנוע את פרסום המידע, הורה  בית המשפט העליון לפרלמנט לפרסם את הנתונים. צוות של כמה עובדים הוקם בפרלמנט כדי לסרוק את החשבוניות שהיו אמורות להתפרסם לציבור ב-1 ביולי. ה"דיילי טלגרף" הצליח לגרום למישהו מצוות הסריקה להדליף תקליטור עם חשבוניות שנסרקו, וכך נולד הסקופ של העיתון.

ה "טלגרף" חשף החזרי הוצאות פיקטיביים, בגובה עשרות אלפי פאונד, שהגישו הפוליטיקאים. בין השאר ביקשו חברי פרלמנט משתי המפלגות הגדולות החזרים על ניקיון בריכת שחייה פרטית, קניית ריהוט וקניית ציוד גינון. חברי הפרלמנט הבריטים מקבלים משכורת שנתית של כמעט 65,000 פאונד, ובקשת החזר ההוצאות הממוצעת עומדת על ממוצע של 144,000 פאונד.

מליק הוא האחרון בשורת הפוליטיקאים שבקשותיהם להחזר הוצאות נחשפו בעיתון. על פי הפרסום הוא הגיש בקשה להחזר של 23,000 פאונד ממשלם המסים לצורך אחזקת ביתו בלונדון. זאת, בעת ששכר את ביתו ביורקשייר שבצפון אנגליה במחיר נמוך במיוחד של 100 פאונד לשבוע. בין ההוצאות עליהן ביקש מליק החזר היו רכישות מוצרי יוקרה כגון כורסת מסאז ומערכת קולנוע ביתית.

מליק אמר לאחר הפרסום כי הוא פעל בהתאם לחוקים על הוצאות פרלמנטריות, וכי הפרסום ב"טלגרף" אינו מדויק. מאוור צפוי לבדוק, לבקשת ראש הממשלה, אם מליק חרג מהקוד המיניסטריאלי בכך שלא הצהיר כי הוא משלם מחיר שכירות נמוך במיוחד והרוויח מכך כספים. אתמול הושעו מתפקידם חבר פרלמנט ויועץ בחיר במפלגת השמרנים היריבה בעקבות הפרסומים של הוצאותיהם.

שערוריית החזר ההוצאות לא השאירה את הבריטים אדישים, וגרמה לזעם רב על הפוליטיקאים, שאינם מתחשבים במשבר הכלכלי ובכך שמאות אלפים פוטרו מעבודותיהם. סקר דעת קהל שפורסם היום בבריטניה חשף כי התמיכה במפלגת הלייבור של בראון הגיעה לשפל של כל הזמנים.

לסיקור הפרשה ב"טלגרף"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️