דילוג לתוכן העמוד

התנועה לחופש המידע בעתירה נגד רשם העמותות: לחשוף את העמותות שאינן מחויבות לפרסם את שמות התורמים

התנועה לחופש המידע עתרה נגד רשם העמותות בדרישה לקבל לידיה את רשימת העמותות שלהן התיר שלא לפרסם את זהות התורמים. העתירה הוגשה לאחר שרשם העמותות סירב לבקשה למידע שהגישה התנועה באפריל 2011. לטענת רשם העמותות "הטיפול בבקשה מצריך הקצאת משאבים בלתי סבירה".

"עניינה של עתירה זו בניסיונו הפסול של רשם העמותות לפעול במחשכים בתחום רגיש שעניינו הטלת חיסיון על זהות תורמים לעמותות, והכל באצטלה של תירוץ סתמי, כוללני, שרירותי ומופרך על פניו", כתבו בפתח העתירה עורכי הדין אילן יונש ואפרת רחף, המייצגים את התנועה לחופש המידע. בעתירה נטען כי דווקא בשל הדיון הציבורי שהתעורר באחרונה בשאלת המימון לעמותות "יש לגרום לשקיפות מרבית וחסרת פניות של כל מידע אפשרי בתחום מימון העמותות".

לדברי מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אלונה וינוגרד, "הסירוב של רשם העמותות תמוה ומדאיג, במיוחד לאור גל הצעות החוק המכוונות נגד עמותות מסוימות בלבד. לצערנו לא נותרה לנו ברירה אלא להגיש עתירה נגד הרשם בכדי לגלות מי הן אותן עמותות שזכו לקבלת הפטור המיוחל ובאיזה נימוק".

מתברר שיש בישראל לא מעט עמותות שמקורות המימון שלהן עלומים, באישורו של רשם העמותות. אחת מהעמותות שנהנית מחסיון כזה היא עמותת אלע"ד שמקבלת עשרות מיליוני שקלים בשנה ליהוד את  עיר דוד במזרח ירושלים, מבלי שהיא נדרשת לחשוף את זהותם של התורמים לה. העמותה קיבלה את הזכות שלא לפרסם את שמות תורמיה, לאחר שרשם העמותות קיבל את הסברי העמותה כי פרסום שכזה עלול לפגוע בה ובתורמיה. אולם, רשם העמותות סירב למסור כמה עמותות נוספות קיבלו את החיסיון ומי הן.

לעתירה שהגישה התנועה

לדיווח על העתירה בעיתון "הארץ"

עמותות הימין מגייסות יותר כסף בפחות שקיפות – כתבה ב"הארץ"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️