דילוג לתוכן העמוד

שערוריית ההוצאות הפקטיביות מאיימת להפיל את ממשלת הלייבור; אחרי שר המשפטים – גם יו"ר הפרלמנט התפטר

יו"ר הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי, מייקל מרטין, התפטר מתפקידו בעקבות הביקורת הנוקבת שהוטחה בו על אופן הטיפול בשערוריית החזרי ההוצאות של חברי פרלמנט. בהודעה קצרה מסר מרטין כי יעזוב את תפקידו ב-21 ביוני. שערוריית ההוצאות הפקטיביות של פוליטיקאים בבריטניה דירדרה את מפלגת הלייבור לשפל חסר תקדים בסקרים והיא מאיימת להפיל את הממשלה בראשותה.

כמה ימים קודם להתפטרותו של מרטין אולץ להתפטר שר המשפטים הבריטי, שהיד מליק, לאחר שנחשף כי שילם שכר דירה נמוך במיוחד, תוך שהוא דורש החזרי הוצאות של עשרות אלפי פאונדים בשנה.

הפרשה נחשפה בתקשורת בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה  עיתונאית עצמאית בשם התר ברוק לפני כארבע שנים. אחרי ניסיונות עיקשים של המערכת הפוליטית בבריטניה למנוע את פרסום המידע. הורה  בית המשפט העליון לפרלמנט לפרסם את הנתונים. צוות של כמה עובדים הוקם בפרלמנט כדי לסרוק את החשבוניות שהיו אמורות להתפרסם לציבור ב-1 ביולי. ה"דיילי טלגרף" הצליח לגרום למשהו מצוות הסריקה להדליף תקליטור עם חשבוניות שנסרקו, וכך נולד הסקופ חשף החזרי הוצאות פיקטיביים, בגובה עשרות אלפי פאונד, שהגישו הפוליטיקאים. בין השאר ביקשו חברי פרלמנט משתי המפלגות הגדולות החזרים על ניקיון בריכת שחייה פרטית, קניית ריהוט וקניית ציוד גינון. חברי הפרלמנט הבריטים מקבלים משכורת שנתית של כמעט 65,000 פאונד, ובקשת החזר ההוצאות הממוצעת עומדת על ממוצע של 144,000 פאונד.

ראש הממשלה ניהל מאבק משפטי במטרה למנוע מהתקשורת לפרסם את המידע על החזרי ההוצאות שגבו חברי הפרלמנט מהמדינה, אולם בית המשפט העליון פסק נגדו.

מנהיג האופוזיציה, דייוויד קמרון, שהמפלגה השמרנית שבראשה הוא עומד נהנית מיתרון בסקרים, קרא לאזרחי בריטניה לפעול להקדמת הבחירות הכלליות. הבחירות הבאות אמורות להתקיים עד אמצע 2010, אולם בראון צפוי להתנגד ללחצים לקיימן, בתקופה שבה בריטניה שקועה במשבר הכלכלי העמוק ביותר מאז מלחמת העולם השנייה.

על הפרשה ב"טלגרף" שחשף אותה

מאמר מה"ניו יורק טיימס" על הפרשה

"השקיפות היא אויבת החזירות" – פוסט על הפרשה בבלוג "האח הקטן" של עו"ד אבנר פינצוק

על התר ברוק העיתונאית שבקשת המידע שהגישה הובילה לחשיפת הפרשה

לכתבה ב-CNN על התפתחות גילוי הפרשה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️