דילוג לתוכן העמוד

הקרב על שקיפות תקציב הביטחון / אלונה וינוגרד

הזוכים המאושרים בקבלת נתוני השכר של צה"ל הם אנשי משרד האוצר. אלה מסוג הידיעות שפשוט לא יודעים מה לעשות איתם – ההישג אמור לשמח אותנו או שמע הידיעה שעד היום, ככל הנראה, בוזבזו מיליארדים בגוף ציבורי ללא פיקוח או בקרה מעיבה על השמחה עד כדי כך, שבעצם ההישג עצמו כבר לא כל כך מרשים. ואולי ההישג המרשים באמת הוא, שטאבו נוסף נשבר; תקציב הביטחון יכול להיחשף בפני אנשי משרד האוצר וביטחון המדינה לא נפגע כתוצאה מכך. אך האם זה מספיק?

נכון, עד היום נתנו לחתול לשמור על השמנת וזה מדאיג וכנראה שבצדק, אך מעתה יש מי שמפקח ויש מי ששומר. אנשי משרד האוצר באו לעשות סדר ולהכניס קצת משמעת בחגיגה שהתנהלה עד היום במשרד הביטחון. הגיע הזמן. זה בדיוק מה שהמחאה החברתית דיברה עליו; שקיפות, אחריות, חופש המידע. מי הבא בתור?

רבות כבר דובר ונכתב על החשיבות של שקיפות במערך הביטחון ועל הקשר שבין שקיפות וחיסכון. אז לכאורה, אכן מדובר במהלך דרמטי וחשוב, שמקרב אותנו צעד נוסף לעבר מינהל תקין, נגיש ולכן דמוקרטי יותר. מצד שני, הנתונים המדוברים יהיו חשופים למשרד האוצר בלבד. כלומר, זה בעצם בכלל לא מובן מאליו שגם אנחנו, הציבור, נזכה לראות מה קורה שם, במערך השכר והתקציב של משרד הביטחון. ואולי כן נזכה, אבל מתי ובאילו תנאים ולפני אילו בחירות…האם באמת הגיעה השקיפות המיוחלת?

אין ספק, שהעובדה שעד היום תקציב משרד הביטחון לא היה נתון לפיקוח או בקרה חיצונית כלשהי, הדירה שינה מעינינו, אנשי חופש המידע (השאר, אני בטוחה ישנים לא רע בכלל). ועצם הידיעה, שמעתה גוף נוסף, ולא סתם גוף, אלא משרד האוצר בכבודו ובעצמו, יהיה זכאי לראות את הנתונים היא לכל הפחות ראויה. אבל, למה רק הם? מה איתנו? אם הקביעה היא שהמהלך הזה יוביל לחיסכון של 2 מיליארד שקל ב- 2012 בלבד (וואו, זה באמת סכום אדיר, שמושג אך ורק על ידי שקיפות), תארו לעצמכם לאיזה חיסכון נוכל להגיע, אם התקציב ומערך המשכורות (במגבלות המובנים) יהיה חשוף לציבור כולו?

וזה לב העניין. על מה בעצם אנחנו מדברים כשאנחנו אומרים "חופש המידע"? אנחנו אומרים שהציבור הוא מי שראוי שיהיה "הגוף הנוסף". טוב עשה משרד האוצר שנלחם והתעקש שתקציב משרד הביטחון יהיה נתון לעיניהם הבוחנות של אנשיו, אך יש להדגיש, מידע שעובר מידיעתו של משרד אחד לידיעתו של משרד אחר אינו מקיים את עיקרון השקיפות. ולכן, טוב יעשה משרד האוצר אם יביא ביוזמתו את תקציב משרד הביטחון לידיעת הציבור כולו, ואז נדע שקיפות ודמוקרטיה מה היא, ואז באמת נדע מי בעצם חוגג על חשבון מי.

המאמר של מנכ"לית התנועה לחופש המידע פורסם גם ב"מעריב"

שטייניץ ניצח – ידיעה בדה מרקר