דילוג לתוכן העמוד

חדשות

שר המשפטים: איש ציבור צריך לעשות סטרפטיז של כל החלטותיו

" אדם הנמצא בעמדה שלטונית צריך לדעת שהכל פתוח והכל גלוי, ועל הכל הוא צריך לתת דין וחשבון, אבל בכפוף לסייגים" כך אמר שר המשפטים, יעקב נאמן, בכנס השנתי של התנועה לחופש המידע. הכנס הנערך זו הפעם החמישית, התקיים במכללה למנהל והשתתפו בו פרופ אורנה בן נפתלי, דיקן בית הספר למשפטים במכללה, פרופ מרדכי קרמניצר, העיתונאי רביב דרוקר יו"ר התנועה לחופש המידע , ורועי פלד מנכ"ל התנועה. את הכנס הנחה פרופ יורם רבין.

"שקיפות היא יסוד הדמוקרטיה", אמר השר נאמן, "במשנה בפרקי אבות כתוב: עין רואה ואוזן שומעת, מעשיך בספר נכתבים. הרעיון של שקיפות מוחלטת צריך לעמוד לנגד עינו של כל מי שעוסק בצרכי ציבור ובמשרה ציבורית. אי אפשר לקיים דמוקרטיה בלי לתת דין וחשבון לציבור על מעשי הרשות, לכן ההתכסות לפעמים מאחורי סעיפים בחוק חופש המידע, שנוקטים משרדי הממשלה, כולל משרד המשפטים שאני עומד בראשו, לא תמיד נראית לי", אמר השר.

"עם זאת יש גם צד השני שקיפות מוחלטת עלולה להרוס חיי אדם", אמר. "אצלנו בישראל יש שיטה יותר טובה מחופש מידע הדלפה. כשצד אינטרסנטי מדליף משהו, ואז הדברים מתגלגלים לתקשורת ויכולים להרוס חיי אדם. לדוגמה, הגברת דליה איציק, שהודלף עליה דו"ח ונעשה מזה סיפור שלם. אף שהסיפור לא נכון, והיא לא עברה על שום הוראת חוק. אבל תשאלו כל אחד היום והוא יגיד שהיא אישה מושחתת. צריך שיהיו גבולות לדברים, וצריך גם ריסון עצמי, וכשהתקשורת מקבלת מידע על פי חוק חופש המידע, צריך לדעת לשמור על כבודו של אדם".

השר נאמן גם מתח ביקורת על פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין פרסום שמות נישומים להם נערכו הסדרי כופר מס. פסק דין תקדימי שהושג אחרי מאבק משפטי שניהלה התנועה לחופש המידע במשך יותר מארבע שנים.

"זה פסק דין נכון, אבל מה קרה מאז פסק הדין – לא משלמים כופר בישראל. התיקים עוברים לבתי המשפט הסתומים מימלא. בתיקים פליליים נטל הראיה על המדינה שצריכה להוכיח מעל כל צל של ספק סביר שאדם העלים מס. הסדרי הכופר נועדו למקרים גבוליים. הנישום נדרש לשלם קנס גבוה על העלמות מס שקשה להוכיח בבית משפט. מאז פסק הדין כל נישום אומר למדינה: תעמידו אותי לדין פלילי. כמובן שהמדינה לא עומדת בזה. מוסד הכופר קרס, המדינה גובה פחות מסים ובתי המשפט כורעים תחת העומס. אני חסיד גדול של חופש המידע – איש ציבור צריך לעשות סטרפטיז על כל החלטותיו – אבל יש פנים לכאן ולכן, וצריך לדון בכך לא בהתלהמות", אמר.

נאמן דיבר על השקיפות בוועדה למינוי שופטים ואמר כי הוא שמח שהחוק אוסר על מסירת מידע על מי שמגיש מועמדות לוועדה. "אם מועמד לוועדה יידע שהמידע עליו יהיה חשוף וגלוי נקבל מצב שבו אנשים לא יגישו מועמדות", אמר נאמן. "חשיפה של דברים היא דבר חשוב אך צריך לדעת לשים לה גבולות" .

לידיעה ב-YNET על הכנס

לידיעה ב"הארץ"