דילוג לתוכן העמוד

אחרי מאבק שנמשך 4 שנים – ארכיון צה"ל העלה לרשת את דו"חות ועדת אגרנט

ארכיון צה"ל העלה לראשונה לרשת את דו"חות ועדת אגרנט, שחקרה את המחדל שקדם למלחמת יום כיפור, ואת הליקויים בתפקוד צה"ל והדרג המדיני הממונה עליו בימיה הראשונים של בימיה הראשונים של המלחמה. הוועדה הפיקה שלושה דו"חות, שנאגדו לשבעה כרכים. ב-1994, בעקבות עתירה לבג"ץ שדרשה לפרסמם, החליטה הממשלה להתיר עיון בתנאים מגבילים (אי חשיפה של נושאי כוננות, מודיעין, צנעת הפרט וכו') בתוקף צו.  כמו כן התיר הצו לעיין בדו"ח עצמו ולא בעבודת ההכנה ובפרוטוקולים שנלוו לעבודת הוועדה.

על פי החלטת ממשלה מ-2005, מונתה ועדה ציבורית בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס פרופ' יצחק אנגלרד לבחינה של חשיפת החומר. הוועדה בדקה את החלקים החסויים בדו"ח המסכם ואישרה את חשיפת כולו, למעט קטעים בודדים. הדו"ח המלא נחשף ב-2006. בהמשך, ועדת אנגרלד המשיכה בבדיקת חומר נוסף ועד היום אישרה לפרסם כ-50 עדויות מתוך הפרוטוקולים.

תג המחיר של דו"ח אגרנט

בנובמבר 2008 ביקשה התנועה לחופש המידע לקבל את החלקים החסויים שהותרו לפרסום. פניית התנועה נענתה במכתב קצר ממנהלת ארכיון צה"ל, מיכל צור: "על פי התעריף הנהוג בארכיון צה"ל ובמערכת הביטחון, נגבה תעריף של 2 שקלים עבור דף סרוק + 5 שקלים עבור דיסק. מאחר שכמות הדפים המבוקשת על ידך היא 2,932, הרי שעליך לשלם 5,869 שקלים".

עתה סוף סוף יוכל הציבור לעיין בדו"ח ללא תשלום, אך נזכיר כי יש עדיין חלקים חסויים שלא פורסמו עד כה לציבור – והם כנראה מעניינים יותר.

לדו"ח באתר ארכיון צה"ל

בלחץ השב"כ והמוסד – ראש הממשלה האריך ב-20 שנים נוספות את החיסיון על מסמכי ארכיון בני 50 שנה

חיסיון הארכיונים הביטחוניים – טיוח חוקי / מאמר מאת תום שגב ב"הארץ"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️