דילוג לתוכן העמוד

מאמר מאת אלונה וינוגרד בוואלה: הפתרון ללוביסטים – שקיפות

למאמר ב"וואלה"

נמצאו הרשעים החדשים: הלוביסטים. כתבה אחת בתוכנית תחקירים מובילה ויש לנו על מי להפיל את כל הרוע, התחמנות והעסקנות במדינה. הלוביסטים, ובעברית – השדלנים (זה נשמע כל כך רע, שנדמה שגורלם כבר נחרץ מראש), פועלים לקידום אינטרסים אישיים וצרים, מונעים רק על ידי הרצון לספק את הלקוחות העסקיים שלהם, ובכלל מה שמניע אותם זו היכולת להצליח לתמרן פוליטיקאים. הם פועלים במחשכים, מציעים טובות הנאה לפקידים, מנסחים ודוחפים הצעות חוק לפוליטיקאים והכל בשם הקומבינה. הפתרון המתבקש לתופעה הלא ראויה הזו הוא פשוט להוציא את הלוביסטים מחוץ לחוק, ואם לא מחוץ לחוק אז לפחות מחוץ למשכן.

כולנו מחפשים את שק האגרוף התורן, אך האם הלוביסטים הם באמת הסיבה לריקבון, לחוסר האתיות ולמחשכים שבהם פועלים לעתים הפוליטיקאים? הדרך להתמודד עם הקושי המובנה של שדלנים הוא פשוט. לא הדרת לוביסטים והטלת רפש בכל המקצוע, כי אם דרישה לשקיפות בפעילותם. כל מה שנכתב על הלוביסטים, נכון לא פחות לפוליטיקאים עצמם. כן, אלה שישר הרימו זעקה, הוציאו מכתבי דרישה לגירוש השטן החדש מקרבם. הצעתנו בזאת לחברי הכנסת, תדרשו שקיפות, אך אליה וקוץ בה, דרישה כזו מחייבת, שגם אתם תפעלו בשקיפות בכל הקשור לפעילותכם הציבורית.

למה שקיפות תציל אותנו מכל הרעה החולה הזו? כי רק כאשר נדע אילו גופים מייצג כל לוביסט, נקבל גישה לניירות העמדה שהם מגישים לח"כים, נדע מי נפגש עם מי ומתי, ודרך אגב חלק מהמידע הזה גלוי אנחנו רק צריכים לבקש אותו או לחפש אותו, נוכל לקבוע מי פועל באופן ראוי ובהתאם לחוק, ומי מנצל את כוחו ופועל בדרכים לא ראויות.

מזה זמן מה, פועל, בהתנדבות לוביסט בתנועה. אדם ערכי, חדור מוטיבציה, שמייצג לא רק ארגונים חברתיים בכנסת, אלא גם חברות פרטיות ובכל זאת, אתעקש שמדובר באדם ערכי. הלוביסט של התנועה לחופש המידע סייע לתנועה לקחת חלק בהקמת היחידה החדשה לחופש המידע במשרד המשפטים, להרחיב את החלת החוק על גופים שכיום החוק לא חל עליהם או חל עליהם באופן חלקי, לפעול להפחתת האגרות ועוד. מטרות ראויות, שפועלות לטובת הציבור הרחב כולו. ללא סיוע הלוביסט ספק אם עמותה קטנה ודלת אמצעים כתנועה לחופש המידע, היתה יכולה לקדם מטרות חשובות אלה.

אז, עם כל הזעזוע והדחייה מפעולות הלוביסטים כפי שאלה הוצגו בתוכנית "עובדה" לאחרונה, בואו לא נמהר לערוך תליות המוניות בכיכר העיר. לוביסט הוא מקצוע ראוי, שככל מקצוע אחר דורש בקרה ופיקוח ואין טוב "מאור השמש" להשגת מטרה זו. שקיפות של פעילות הלוביסטים, של מפלגות (שכיום החוק לא חל עליהן), של אוניברסיטאות (שכיום החוק חל עליהן באופן מצומצם), של פרוטוקולים של ועדות שונות, של תקציבים ועוד נושאים הקשורים להתנהלות הציבורית של השלטון, תהיה מנגנון הבקרה וכלב השמירה הטוב ביותר.

 אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע