דילוג לתוכן העמוד

משרד הבריאות פרסם לראשונה את דו"ח מדדי האיכות של קופות חולים

לדו"ח מדדי האיכות של קופות החולים

חמש שנים של מאבק משפטי הסתיימו בניצחון התנועה לחופש המידע עם פרסום נתונים המאפשרים להשוות את איכות הטיפול של קופות החולים למבוטחיהן. לפני כ-10 חודשים פסקה נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופטת מוסיה ארד, כי משרד הבריאות צריך לפרסם לציבור נתונים מדו"ח המכונה "התוכנית למדדי איכות לרפואת הקהילה בישראל", שעורך המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות במשרד הבריאות. הדו"ח מופק מדי שנה ומאפשר להשוות את איכות הטיפול שנותנות ארבע קופות החולים למבוטחיהן. עד כה פורסמו מתוך הדו"ח נתונים בחתך ארצי המצביעים, בין השאר, על פערים סוציו-אקונומיים בתחום קבלת שירותי הבריאות בקופות החולים.

פניות התנועה לחופש המידע לפרסם את הדו"ח במלואו, כולל הנתונים המשווים את איכות השירות שנותנות קופות החולים – נענו בשלילה, והיא עתרה לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, באמצעות עו"ד אילן יונש. בדיונים ניסו משרד הבריאות וקופות החולים למנוע את הפרסום בשלל טענות. בין השאר טענו כי המידע המבוקש אינו קיים, וכי פרסום הדו"ח יפגע בפרטיות החולים. ואולם בית המשפט קבע כי מדובר במידע חשוב שיש להביא לידיעת הציבור.

"הפיכת מערכת הבריאות  לשקופה יותר תסייע לשיפור המערכת עצמה, לשיפור השירות הניתן על ידי קופות החולים ובוודאי להגברת אמון הציבור במערכת הרפואית", אומרת מנכ"לית התנועה לחופש המידע אלונה וינוגרד, "אנו שמחים על פרסום הדו"ח אך סבורים כי הפרסום כפי שהוא בא לידי ביטוי  אינו מספק ונראה שלמרות שהמידע לכאורה גלוי, קשה למצואו, להבינו וחשוב מכך, הדרך שבה הוא מוצג בדו"ח אינו מאפשר השוואה בין הקופות השונות ולכן מחטיא את מטרתו. צר לנו שמשרד הבריאות, בחר בדרך עקלקלה זו ליישם את החלטת בית המשפט ואנו מקווים כי הוא יפעל להצגה ראויה יותר של הנתונים ההשוואתיים".

דו"ח מדדי האיכות של קופות החולים

דו"ח חדש מגלה איזה קופת חולים עושה יותר בדיקות – כתבה בהארץ

לפסק הדין של השופטת מוסיה ארד

לעתירה שהגישה התנועה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️