דילוג לתוכן העמוד

יוני 09: צה"ל

מתברר שבצה"ל נאלצים להתמודד עם מציאות חדשה ריבוי פניות לקבלת מידע בעקבות חוק חופש המידע, ואף הגשת תביעות במקרה שהמידע שנמסר אינו עונה על צפיות האזרחים. רס"ן זוהר הלוי, הממונה על חופש המידע בצה"ל, העביר לנו שתי אגרות שהכין דובר צה"ל במטרה לקדם את הפנמת חוק חופש המידע בצבא. אין ספק – בצה"ל משתדלים, ממש עושים מאמץ ראוי להערכה להתייחס לבקשות למידע בצורה עניינית ומהירה.

"הנדון: אגרת להגברת המודעות ורגישות לפניות לפי חוק חופש המידע", פותחת האיגרת עליה חתום סגן דובר צה"ל. האיגרת מונה כמה צעדים שיש לנקוט כדי להתמודד עם דרישות החוק החוק. לדוגמה: "יש לחזק את המחויבות של גורמי צבא מקצועיים לפגישות שנקבעו עם גורמים אזרחיים, ובהקשר זה אין לבטל ללא הצדק, ולא כל שכן ביום המתוכנן, פגישות שנקבעו עם גורמים אזרחיים".

הוראה נוספת הכלולה באגרות היא "לקצר את לוחות הזמנים של טיפול בפניות הציבור, ולשם כך יש להעלות את נושא זה בסדר העדיפויות של העשייה והפעילות הדוברותית". איגרת נוספת, מטעם דובר צה"ל, מתייחסת לעניין זה בדיוק. על מנת לזרז את הטיפול בבקשה למידע נקראים אלופים שהבקשה למידע נמצאת בתחום אחריותם להתערב אישית בטיפול בה.

רס"ן לוי מסכם בסיפוק: "אגרות אלו שיפרו מאוד את יישומו של חוק חופש המידע, והשלימו חסר משמעותי בסמכויות ובגיבוי המערכתי לתפקיד הממונה".

לאור השיפור המתמשך בגישתו של צה"ל לבקשות מידע, נקווה שבקרוב לא נציין לטובה רק את היחס והכוונות, אלא גם נודה על קבלת כל המידע המבוקש.

על עתירת התנועה נגד סירובו של הצבא לגלות את ציוני הקב"א והדפ"ר לחיילים

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️