דילוג לתוכן העמוד

חוק חדש: כל החלטה של מינהל מקרקעי ישראל תתפרסם באינטרנט

הכנסת אישרה את הצעת חוק של ארבעת חברי סיעת חד"ש בכנסת – שתחייב את מינהל מקרקעי ישראל לפרסם את כל החלטותיו באתר האינטרנט שלו. נכון להיום, רק חלק קטן מהחלטות מועצת רשות מקרקעי ישראל מפורסמות ונגישות לציבור. מאז 2002 ועד אפריל 2010 פורסמו רק 77 מתוך 2,655 החלטות ההנהלה שהתקבלו. "החלטות אלה עוברות בדרך שאינה מאפשרת ביקורת ציבורית עליהן, אף שמדובר בהקצאת משאבים עיקריים", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש): "השקיפות חיונית למיגור שחיתות ואפליה. במקום הפרטה של מקרקעי ישראל אנחנו צריכים שקיפות ודמוקרטיה בניהולם הציבורי".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: לפי האמור באתר המינהל, רק החלטות ההנהלה "אשר הינן כלליות ובעלות השלכות על ציבור רחב של חוכרים" זוכות לפרסום. עולה החשש כי אין זה המצב וכי בסחף החלטות ההנהלה המתקבלות, מצויות גם החלטות רבות הנוגעות לציבור רחב של חוכרים אשר לא זוכות כיום לפרסום.

עיון בעשרות החלטות הנהלה, שקבלתן כרוכה כיום בתשלום גבוה ובבקשות חוזרות ונשנות מהממונה על חופש המידע במינהל, מלמד כי על אף שרוב רובן של החלטות ההנהלה נוגעות בדרך זו או אחרת לציבור רחב של חוכרים אין הקפדה לפרסמן. כך למשל בין ההחלטות הנוגעות למגזרים מסוימים, אשר לא זכו לפרסום, מצויות ההחלטות הבאות: החלטה 1424 העוסקת בנוהל טיפול במחצבות; החלטה 1490 העוסקת ברכישת זכויות במגרש על ידי חבר קיבוץ בתוכנית הרחבה של קיבוץ או מושב אחר; החלטה 1594 העוסקת בבניה, קליטה ואכלוס דירות בקיבוצים; החלטה 1391 העוסקת במבצע היוון ביובל חכירה והיוון חוזים בתקופת החכירה השנייה – בתעסוקה; החלטה 1480 העוסקת בהקצאת קרקע לתאגידים בפטור ממכרז; הצעה 1507 העוסקת בשוויון בין חברי האגודה החקלאית לעניין חלוקת קרקעות; החלטה 1445 העוסקת בחריגות מהחלטת מועצה 1032 – הקצאה לבני מקום הרשמה והגרלה; החלטה 1422 העוסקת בתקבולים לקרן הקיימת לישראל משיווק קרקעות עליהן חלה חכירה לטובת הקרן הקיימת לישראל; החלטה מספר 1489 העוסקת בהשכרה או החכרת משנה של מקרקעי ישראל, החלטה 1471 העוסקת באיקאה בהצעת פשרה שגובשה בתביעת בית אבן בניה וייזום בע"מ נ' מינהל מקרקעי ישראל, והדוגמאות עוד רבות.

האגודה לצדק חלוקתי והתנועה לחופש המידע סבורות שיש לפרסם את כל ההחלטות המתקבלות במינהל מקרקעי ישראל וימשיכו לפעול למען פרסומן. כך למשל, החלטות ועדות הפטור של מינהל מקרקעי ישראל אינן מפורסמות לציבור, על אף שמדובר בהחלטות המעניקות למעשה פטור ממכרז בעת הקצאת קרקע ציבורית וברור כי מדובר בהחלטות בעלות חשיבות ציבורית רבה. בנוסף, גם החלטות ועדות ביקורת, פרוטוקולים של ישיבות וכדומה אינם מפורסמים כיום לציבור.

 האגודה לצדק חלוקתי והתנועה לחופש המידע מברכות על קבלת החוק שהתקבל אשר מהווה צעד משמעותי וחיובי לקראת מדיניות מקרקעין שקופה יותר. חשיבות פרסום ההחלטות מתעצמת כאשר מדובר במתן זכויות במקרקעין – זכויות שעשויות להסתכם בסכומי עתק. משכך, שיתוף הציבור באופן קבלת החלטות ומתן זכות תגובה להצעות החלטה, הם חלק מהליך דמוקרטי של ניהול דיון חברתי על מדיניות המקרקעין בישראל ועל אופן הקצאת משאב יקר זה.

 "ראוי שתחול חובת פרסום לגבי כלל החלטות המועצה או ההנהלה באשר הן. ההבחנה בין החלטות שאינן נוגעות לציבור הרחב לבין החלטות שנוגעות לציבור הרחב, אינה ברורה כלל ופותחת פתח לא תקין לאי פרסום החלטות ציבוריות חשובות. הדוגמאות לעיל מראות כי רוב החלטות ההנהלה שלא פורסמו עוסקות וקשורות לתאגידים ולמגזרים רחבים, ועל כן לכאורה היו חייבות להיות שקופות ולאפשר ביקורת ציבורית ראויה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

להצעת החוק

למה מתנגד השר אטיאס לפרסם את החלטות מינהל מקרקעי ישראל – כתבה בדה מרקר

מחקר: חוסר השקיפות במינהל מקרקעי ישראל תורם לעליית מחירי הנדל"ן

 לכתבה בגלובס – ההחלטות החשובות שהמינהל מבקש להסתיר מכם

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️