דילוג לתוכן העמוד

עתירה: לחייב את שירות בתי הסוהר לפרסם את שמות האסירים שנמלטו מבתי הכלא בעת חופשתם

בישראל יש לא מעט אסירים שנמלטו מהכלא בעת חופשתם והם מסתובבים חופשיים ברחבי הארץ – אם לא נמלטו ממנה. חלק מהאסירים מסוכן לציבור. העיתון "מקור ראשון" פנה לשירות בתי הסוהר כדי לקבל לפי חוק חופש המידע את שמות האסירים שנמלטו, תמונותיהם, העבירה בה הורשעו ואת תאריך הבריחה. לאחר שניסה לחמוק ממענה לבקשה, הסכים השב"ס למסור נתונים כלליים על מספר האסירים הנמלטים, אך סירב למסור את שמותיהם ותמונותיהם. הנימוק שלו: "הגנה על פרטיות האסירים" – אותם אנשים שכבר הורשעו בעבירות, וששמם כבר פורסם בעבר.

אנו סבורים כי המידע שביקשנו יאפשר דיון ציבורי על מחדלי הרשויות בנושא זה. פרסום שמות הנמלטים ותמונותיהם יסייע לציבור להתגונן מפני האסירים הנמלטים, ואף עשוי לסייע למשטרה לתפוס את האסירים, בעזרת דיווחי אזרחים על מיקומם. לכם התנועה לחופש המידע הצטרפה לעיתון ותסייע לו לקבל את המידע המבוקש.

בכתבה שהכינה בנושא כתבת "מקור ראשון", יפעת ארליך, מעיד חיים פנחס, כיום חוקר פרטי ובעברו ראש מחלק בילוש ביחידה המרכזית בתל אביב, כי רבים מהעבריינים הנמלטים אינם בורחים לחו"ל, אלא מעדיפים להישאר בישראל. ידוע גם כי עבריינים אשר נמצאו אשמים ונכלאו, חוזרים לא פעם לבצע עבירות נוספות. דוגמה מצמררת לכך היא רצח השופט עדי אזר על ידי רפי נחמני, שנמלט בעת חופשה מהכלא. אנו סבורים כי אי-פרסום המידע והבאתו לידיעת הציבור, עלול להוביל להישנותם של מקרים כאלו.

לעתירה שהגשנו

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️