דילוג לתוכן העמוד

דו"ח פנימי חשף את מדיניות העינויים של הסי.איי.אי

דו"ח פנימי של סוכנות הביון המרכזית (הסי.איי.אי) מ-2004 מסעיר את ארצות הברית. הדו"ח שפירסומו עומד במרכז מאבק משפטי, דלף לתקשורת, ומתאר התעללות בחשודים בטרור. נהלי סוכנות הביון לחקירת בכירי אל-קאעידה מפרטים בפירוט מצמרר את השיטות לשבור את רוחם של העצורים באמצעות גרימת חרדה, תשישות ופחד. בעקבות פרסום הדו"ח החליט הממשל למנות חוקר חיצוני ולהמליץ על פתיחת חקירה נגד חוקרים בסי.אי.איי בחשד כי עינוי עצירים.

הדו"ח הפנימי של הסי.אי.איי מתאר את נהלי החקירות האכזריות בהן השתמשו בסוכנות הביון לחקירת עצירים הנחשדים במעשי טרור. מתוארים בו עשרות מקרי התעללות, בין היתר מופיעות בו עדויות לפיהן חוקרי הסוכנות איימו על חשוד עם רובה ומקדח חשמלי וכי אחרים איימו על מתכנן מתקפת 11 בסטפמבר כי ילדיו יירצחו.

נהלי החקירות קובעים למשל כי תחילה העצור ניצב עירום כביום היוולדו, למעט בד שיכסה את ראשו. שומריו יאזקו את ידיו ורגליו ויניחו קולר מסביב לצווארו. קולר זה ישמש מאוחר יותר להטחת ראשו של העצור בקיר. אחרי הסרת כיסוי הראש, החוקר יפתח בסטירה בפניו של העצור, כדי לזכות בתשומת לבו, ורק אחרי שיסטור לו עוד כמה פעמים יטיח את ראשו בקיר, "כדי להבהיר את העניין".

על פי הנהלים מותרות 20-30 מכות של הראש בקיר "אם החוקר זקוק לתגובה משמעותית יותר משקיבל לשאלה ששאל". אם שיטה זו כושלת, יכול החוקר לעבור לשיטות הנוקשות שכבר נחשפו בשנים האחרונות, בהן הדמיית הטבעה.

מחברי הדו"ח, עובדי מחלקת הביקורת של הסוכנות, הטילו ספק ביעילות שיטות החקירה, והזכירו כי הן לא מנעו אף לא פיגוע אחד.

לדו"ח הפנימי של הסי.אי.איי

לדיווח על פרסום הדו"ח באתר הקולאיציה לחופש המידע

לדיווח ב"הארץ", וב-YNET