דילוג לתוכן העמוד

הקונגרס האמריקני העביר רפורמה בחוק חופש המידע

הסנאט ובית המחוקקים של ארצות הברית אישרו הצעת חוק שהוגשה על ידי הסנאטור הרפובליקני ג’ון קורנין והסנאטור הדמוקרטי פטריק ליהי, ושנועדה לתקן כמה מהבעיות הבולטות ביותר הקיימות בחוק חופש המידע של ארצות הברית, שנחקק לפני 41 שנה.

החוק החדש, הנקרא "חוק הממשל הפתוח" (The OPEN Government Act ) צפוי ליצור תמריצים עבור רשויות ציבוריות לעבד בקשות למידע במהירות ולהימנע מהליכה לבית משפט. כך למשל, גופים ממשלתיים אשר יתעכבו במתן מענה לבקשות למידע מעבר ל-20 הימים הנקובים בחוק לביצוע תהליך זה, לא יוכלו לגבות אגרה עבור הטיפול בבקשה.

בנוסף, אם מבקש המידע ייאלץ לנקוט בהליכים משפטיים בכדי להשיג את המידע מהרשות הציבורית, יהיה ביכולתו לדרוש מהרשות הציבורית לכסות את הוצאותיו המשפטיות גם אם העבירה את המידע המבוקש בטרם הורה לה בית המשפט לעשות כן, וכל עוד נמצא שהבקשה למידע לא היתה משוללת יסוד.

היבט נוסף של הרפורמה נוגע לייעול הליך העיבוד של בקשות המידע, בכך שהוא מכתיב את מיספור הבקשות, בכדי שיהיה קל יותר לעקוב אחריהן. כן דורש החוק החדש מהרשויות לדווח לקונגרס על תכניות חופש המידע שהן מיישמות.

ולבסוף, תחת החוק החדש ימונה נציב תלונות הציבור בגנזך הלאומי (National Archives and Records Administration ), שתפקידו יהיה לתווך בין גופי הממשלה למגישי הבקשות למידע ולפקח על פעילות הרשויות בתחום.

"זהו צעד קטן לקראת ממשל פתוח, אך צעד עצום עבור הסנאט של ארצות הברית", אמר מנהל הארכיון לביטחון לאומי טום בלנטון. "אנו מצדיעים למאמץ של הקונגרס למלא אחר כוונתו המקורית של חוק חופש המידע. החקיקה הזו תתקן רבות מהבעיות שהיו קיימות בחוק חופש המידע ואשר נחשפו על ידי חוקרים מטעם הגנזך", סיכם.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️