דילוג לתוכן העמוד

עתירת חופש מידע נגד משרד הביטחון: מדוע נסגרה עמותת "לחופש נולד" אחרי שתוקצבה ב-100 מיליון שקל

מדוע החליט משרד הביטחון להפסיק לתמוך בעמותת "לחופש נולד" שעסקה באיתור מידע על נעדרים ופעלה לשחרור שבויים, ולמה מסרב המשרד – כבר יותר מחצי שנה – לבקשה שהגישה התנועה לפרסם איך התקבלה ההחלטה בעניין.

התנועה לחופש המידע הגישה עתירה מנהלית נגד הממונה על חופש המידע במשרד הביטחון בדרישה לקבל את כל המסמכים והדו"חות שהובילו להחלטה להפסיק את מימון העמותה בינואר 2012. המשרד הודיע רשמית כי החליט להפסיק את תקצוב העמותה לאחר ש"שתי ועדות מקצועיות קבעו כי לחופש נולד לא הצליחה לסייע בהשגת מידע בנושא השבויים והנעדרים". עוד נמסר בהודעת המשרד כי "מערכת הביטחון מימנה בשבע השנים האחרונות את פעילותה של עמותת לחופש נולד בכ-100 מיליון שקל על מנת שניתן יהיה לבצע פעולות פרסום נרחבות במדינות הרלוונטיות שיאפשרו השגת מידע או קצה חוט כלשהו, שיסייע בפיצוח מקום הימצאם של השבויים והנעדרים. לצערנו פעילות זאת לא סייעה לפתרון סוגיות השבויים והנעדרים".

מיד לאחר פרסום הודעת משרד הביטחון פנה דה מרקר למשרד בבקשה לקבל את דו"ח הוועדה שמינה שר הביטחון אהוד ברק לבדיקת פעילותה של העמותה – דו"ח עליו מבוססת ההחלטה להפסיק פעילותה. ואולם, במשרד הביטחון סירבו להעביר את הדו"ח בטענה כי הוא סודי.

"השיטה שבה רשות ציבורית נמנעת מהעברת מידע תוך יצירת סחבת מכוונת בניגוד להוראות החוק, במטרה להתיש את הגורמים המעוניינים בקבלת המידע, פסולה וראוי לעוקרה מן השורש", אמר עו"ד עופר דורון ממשרד כהן, בן נר דורון ושות' שמייצג את התנועה בעתירה. "נקווה שבצד קבלת העתירה וחיוב הרשות להגיב לבקשה, יחייב בית המשפט את הרשות בתשלום ראוי בגין הפרת החוק על מנת להרתיע בעתיד התנהגות בלתי ראויה זו".

לדברי עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, "עתירה לקבלת תגובה מהרשות לבקשת חופש מידע היא לא דבר שהתנועה נתקלת בו לעיתים קרובות. קשה להאמין, שאנו ממתינים כבר חצי שנה, לתגובה כלשהי ממשרד הביטחון לבקשה לקבל את הדו"ח –  הרי אדם פרטי, שהיה מבקש את המידע כבר מזמן היה מרים ידיים. על המשרד להתעשת במהרה ולהבין שחוק חופש המידע חל עליו כמו על כל גוף ציבורי אחר במדינה". וינוגרד מוסיפה כי "כאשר מדובר במידע כה רגיש וחשוב אנו מצפים, שהמשרד יפעל דוקא בשקיפות מרבית ויתמודד באופן ישיר עם החששות והשמועות, שעלו בציבור, והובילו לבקשת הדו"ח. התנהלות המשרד, בינתיים, לא מצליחה להפיג חששות אלה. להפך".

לעתירה שהגישה התנועה

לידיעה של רוני לינדר-גנץ בדה מרקר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️