דילוג לתוכן העמוד

חדשות

דרושה: שקיפות תקציבית בשלטון המקומי / אלונה וינוגרד

בוקר אחד התעוררנו והחלטנו שאנחנו רוצים לראות את תקציב היישוב שבו אנחנו גרים. למה? כי החלטנו שזה הרגע לבדוק איך מתחלקים כספי המסים שלנו – כמה הולך לחינוך, לתברואה, כמה לאירועי יום העצמאות, לייעוץ משפטי וכמה למשכורות.

לכאורה, זוהי בקשה לגיטימית ולא מסובכת, הרי כבר כמעט כל אחד יודע לדקלם: חופש המידע, זכות הציבור לדעת. אז קדימה, בואו ניישם את התרגיל המחשבתי – כל אחד ואחת מכם ייכנס לאינטרנט ויקליד במנוע החיפוש "תקציב עיריית…".

בשלב זה קהל הסקרנים יתחלק לשלוש קבוצות – "ברי המזל", שבקליק אחד תקציב היישוב שבו הם גרים ייחשף בפניהם בפורמט אקסל ובקוד פתוח; "המבולבלים", אלה שמקבלים מידע כלשהו, סכום כולל, ידיעה של הדובר שמפרטת במלים את התקציב או דף אינטרנט שלא נפתח גם לאחר רבע שעה; וה"מתפכחים ברגע", אלה שהגיעו לרשימה לא רלוונטית באתר העירייה או למספרי הטלפון של אגף התקציבים.

"ברי המזל" היא הקבוצה הקטנה ביותר מבין השלוש, וסביר להניח שהמתגוררים בה חיים בעיר. מצב השקיפות (התקציבית ובכלל) במועצות מקומיות או אזוריות, הוא לרוב גרוע. באחרונה פנתה התנועה לחופש המידע ליותר מ-20 מועצות אזוריות כדי לדעת מי הממונה על חופש המידע במועצה וכיצד ניתן להגיש בקשה. התשובות שהתקבלו היו לעתים הזויות (רק לתושב האזור מותר להגיש בקשה) ולעתים מקוממות (יש להגיע פיסית למשרדי המועצה כדי להגיש בקשה). במקרים רבים מדי כלל לא היה או היתה ממונה.

שקיפות תקציבית היא רק דוגמה אחת מני רבים לנושאים שלא ראוי שיהיו סמויים מהעין המבקרת והמפקחת של הציבור, והגיע הזמן שהציבור יתחיל לדרוש אותה. לשלטון המרכזי אין את היכולת (אולי גם הרצון?) להוביל את מהפכת השקיפות בשלטון המקומי. את המהפכה הזו רק הציבור יכול להתחיל. התושבים צריכים להבין שיש להם זכות לדעת, להכיר ולראות הסכמים והתקשרויות שעושה השלטון המקומי שלהם עם ספקים למיניהם. התושבים יכולים לבקש מידע על ייצוג נשים בשלטון המקומי, מענקים שהשלטון מעניק לעמותות באזור, הגופים שזוכים להנחות בארנונה, הנכסים השונים שבבעלותו וכמובן כל דבר הקשור בהתנהלות התקציבית.

באזורים מסוימים כבר החלו מתארגנות קבוצות של תושבים שמבקשים לקדם את השקיפות המקומית במקום מגוריהם. אלה הן יוזמות מבורכות וההתעקשות תשתלם. ייתכן שבדרך ייחשף הרבה רפש, אבל בסופו של יום המאבק לשקיפות מקומית תיצור שלטון מקומי אחראי, אמין וראוי יותר – כזה שכולנו שואפים אליו.

הכותבת היא מנכ"לית התנועה לחופש המידע

למאמר בדה מרקר