דילוג לתוכן העמוד

החלטה תקדימית של אובמה: הבית הלבן יפרסם את רשימת אורחיו

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע כי הבית הלבן יתחיל לפרסם את רשימת כל האורחים המוזמנים אליו. אובמה, שהבטיח עם בחירתו עידן חדש של שקיפות בבית הלבן, סירב תחילה לבקשה, אך נאלץ להסכים לפרסום הרשימה בעקבות עתירות של ארגונים למען חופש המידע בארה"ב. עתה ייאלץ הנשיא לחשוף את שמותיהם של בעלי ההון, הלוביסטים והתורמים הלוחשים על אוזנו. עד כה סירבו כל הנשיאים הקודמים לפרסום את רשימת המוזמנים.

המדיניות החדשה תיכנס לתוקף בעוד עשרה ימים, ובחודש דצמבר יתחיל הבית הלבן לפרסם באתר האינטרנט שלו את רשימת האורחים מהחודשים האחרונים. מדי חודש מבקרים בבית הלבן בין 70 אלף ל-100 אלף איש, והרשימה שתתפרסם תכלול את שמו כל אורח, מועד כניסתו ויציאתו, וזהות האדם שביקר. למעט שמותיהם של אלה המגיעים לראיונות עבודה לתפקידים בכירים, אורחים אישיים של הנשיא ובני משפחתו, ומבקרים שאזכור שמותיהם יפגע בביטחון ארה"ב.

"נשיג את מטרתנו להיות הממשל הפתוח והשקוף בהיסטוריה, לא רק על-ידי פתיחת דלתות הבית הלבן ליותר אמריקאים, אלא על-ידי הארת העניינים המתנהלים בתוכו. זכותם של האמריקאים לדעת אלו קולות נשמעים בתהליך לקביעת מדיניות", אמר אובמה. עם זאת, גם הוא פלהחליט על הצעד החדש כמעין אילוץ, בעקבות פשרה של הבית הלבן עם מגישי ארבע עתירות של ארגונים למען חופש המידע. זאת, במסגרת מאבק שתפס תאוצה בתקופת הנשיא הקודם, גורג בוש. ממשל בוש נאבק בקנאות על זכותו למנוע פרסום שמות של אנשי דת נוצרים- חשמרנים שהשפיעו על מדיניותו, ועל שמות ראשי תעשיית הנפט שהגיעו לפגישות עם סגן הנשיא דיק צייני. הנשיא לשעבר ביל קלינטון ניסה להסתיר את ביקוריה של מוניקה לוינסקי בבית הלבן.

ראשי הארגונים, שנאבקו למען פתיחת רשימת הבאים בשערי הבית הלבן, שיבחו את אובמה על שינוי המדיניות. עם זאת, יש לציין כי לבית הלבן נותר מרחב תמרון במניעת פרסום שמות המבקרים. בנימוק של ביטחון המדינה אפשר למנוע פרסום כל שם של אורח שיגיע לבית הלבן לדון בנושאי חוץ וביטחון. תחת הסעיף של מבקרים פרטיים ניתן לכלול גם תורמים גדולים המתארחים בחדר השינה של לינקולן. המדיניות החדשה אף אינה כוללת את רשימת האורחים בקמפ דיוויד ובמטוס חיל האוויר מספר 1.

בישראל הצליחה התנועה לחופש המידע להביא לפרסום רשימת כל בעלי אישור הכניסה הקבוע לכנסת. זאת בעקבות עתירה שהגישה התנועה עם העיתונאי עמית סגל לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים. בקשת התנועה לקבל את יומני הפגישות של כמה שרים נענתה בשלילה. התנועה פנתה גם למבקר המדינה כדי שיעביר לה את לו"ז הפגישות שלו. בתגובה התקבלו 400 דפי יומן ריקים כמעט לחלוטין המתייחסים רק לביקוריו של המבקר בוועדות הכנסת השונות.

מאמר: הבית הלבן ממשיך לנסות לטשטש את עקבות בעלי ההון שהוזמנו אליו