דילוג לתוכן העמוד

הארץ: נתונים שביקשה התנועה מצביעים על עלייה עקבית בתלונות על הטרדה מינית בשב"ס

לידיעה בהארץ

עלייה של מאות אחוזים בחמש השנים האחרונות במספר מקרי ההטרדות המיניות בקרב אנשי סגל בשירות בתי הסוהר (שב"ס). בשנת 2007 נרשמו שתי תלונות של נשים המשרתות בארגון, בעוד שבשנת 2011 נרשמו עשר תלונות. כל התלונות מתייחסות להטרדות של נשות הארגון על ידי גברים המשרתים עמן ולא למעשים שביצעו אסירים.

 במסגרת פרויקט של התנועה לחופש המידע, התבקשו בשב"ס להעביר לתנועה את מספר תלונות על הטרדות מיניות בחמש השנים האחרונות בארגון. מטרת הפרויקט היתה לבדוק גופים שמנוהלים בעיקר על ידי גברים במבנה ההיררכי שלהם. השב"ס העבירו לתנועה את המספרים שהצביעו באופן חד-משמעי על עלייה הדרגתית בכל שנה במספר התלונות של נשים נגד עמיתיהן הגברים בארגון.

 בשנת 2007 הוגשו שתי תלונות בגין הטרדה מינית ומעשים מגונים. שני התיקים נסגרו בפן הפלילי. אבל עד אותה שנה נמנעו נשים מלבוא למפקדים הישירים שלהם ולהתלונן. בשנת 2008 הוגשו כבר שש תלונות של נשים בשב"ס. בארבעה מקרים הוגשו כתבי אישום, בשני המקרים הנוספים, הסוהרים נשפטו בדין משמעתי.

 בשנת 2009 הוגשו שש תלונות. ארבעה תיקים נסגרו במישור הפלילי, במקרה אחד הוגש כתב אישום פלילי שעדיין מתנהל, ובתיק נוסף, הסוהר נשפט בדין משמעתי. בשנת 2010 הוגשו שבע תלונות בגין הטרדה מינית ומעשים מגונים. בשני מקרים הוגשו כתבי אישום פליליים במקרה אחד הוגש כתב אישום בבית הדין המשמעתי והסוהר הושעה. בימים האחרונים, לאחר שמיעת הראיות, שלושה תיקים נסגרו.

 ואילו בשנה החולפת הוגשו כבר עשר תלונות. ארבעה תיקים נסגרו במישור הפלילי, בתיק אחד מתוכם הוגש כתב אישום בבית הדין המשמעתי והקצין שנגדו הוגשה התלונה הורשע. בשאר התיקים עדיין לא התקבלה ההחלטה של הפרקליטות אם להגיש כתבי אישום. לטענת שב"ס עד היום לא היו מקרים שבהם נשים פוטרו מהארגון, לאחר שהגישו תלונה בגין הטרדה מינית.

 עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה כי "הדרישה למידע ושקיפות נחוצים במאבקים חברתיים כגון אלה, מכיוון שהם מאפשרים להצביע על מגמות לאורך שנים ולהגדיר כיווני פעולה. צריך לקוות שהעלייה בשיעור מקרי ההטרדות מיניות בשב"ס מעידה דווקא על עלייה במודעות לנושא, אבל עם זאת עדיין תמוה בעינינו כיצד במוסדות כל כך גדולים, מספר המקרים עדיין נותר נמוך באופן יחסי".

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️