דילוג לתוכן העמוד

בית משפט בניו יורק: הבנק הפדרלי ייאלץ לחשוף לאילו חברות סייע

בית משפט בארה"ב קבע כי הבנק הפדרלי יצטרך לחשוף את היקף הסיוע שהעניק לחברות במגזר הפיננסים בעת המשבר הכלכלי. כך נקבע בדיוק בתביעה לפי חוק חופש המידע שהגישה חברת "בלומברג". בית המשפט קבע כי הבנק המרכזי הסתיר את המידע באופן לא הולם ולא הוכיח שהחשיפה תפגע בלווים. שופטת בית המשפט המחוזי במנהטן, לורטה פרסקה, קבעה כי הבנק לא הוכיח שחשיפת המידע תפגע בלווים כפי שטען וכי "ניחושים ללא כל ראיות לנזק ממשי אינם נחשבים להוכחה".

חברת בלומברג, הנמצאת בבעלות ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג, הגישה בנובמבר את התביעה נגד הבנק הפדרלי ודרשה במסגרתה כי הבנק יפרסם את פירוט הלוואות החירום שהעניק עד כה, את זהות הלווים ואת הנכסים שהעומדו כעירבון להלוואות. בתביעה טענה בלומברג כי על הבנק לחשוף את הפרטים במסגרת חוק חופש המידע, וכי סירובו של הבנק לחשוף את המידע נוגד את דרישת הקונגרס ממנו לנהוג בשקיפות ביחס לסיוע שהעניק למגזר הפיננסים.

מועצת הנגידים של הבנק הפדרלי מסרה בתגובה לתביעה כי מרבית המסמכים הרלוונטיים נמצאים ברשות הבנק הפדרלי של ניו יורק, שאינו כפוף לחוק חופש המידע. כמו כן, טען הבנק הפדרלי החברות והבנקים שזכו לסיוע מתנגדים לפרסום פרטי ההלוואות שלהם בטענה כי הדבר עשוי לעורר חשש בקרב משקיעים ולהוביל לבהלה ולמשיכת פיקדונות.

בית המשפט קיבל את טענותיה של בלומברג וקבע כי הבנק הפדרלי הסתיר מידע באופן לא הולם וקבע כי על הבנק למסור בתוך חמישה ימים את כל המסמכים הרלוונטיים, בהם דו"חות המתפרסים על פני 132 עמודים. כמו כן, נדרש הבנק לאתר מסמכים נוספים, שככל הנראה נמצאים ברשות הבנק הפדרלי של ניו יורק.

התביעה של בלומברג מגיעה בתקופה שבה מחוקקים ומשקיעים דורשים יותר שקיפות בנוגע לדרך שבה מנהל הממשל האמריקאי את התוכניות שנועדו לעודד את הכלכלה ולהוציאה מהמיתון החמור ביותר שנקלעה אליו זה שישה עשורים. מאזן הבנק הפדרלי הוכפל בחודשים האחרונים מאז קריסתו של בנק ליהמן ברדרס בספטמבר 2008 בעקבות ההקלות בתנאי ההלוואות. בשבוע שעבר הסתכמו הנכסים שבהם מחזיק הבנק ב-2.06 טריליון דולר.

עורך חדשות בלומברג, מתיו וינקלר, הסביר כי התביעה של בלומברג הוגשה מכיוון שהבנק הפדרלי סירב למסור מידע בנוגע לאופי ולהיקף הלוואות שהבנק העניק "למוסדות פיננסיים מכספי משלמי המסים – בסכומים ובדרכים חסרי תקדים". בתגובה להחלטת בית המשפט אמר: "אנו מרוצים מכך שבית המשפט מגן על זכות הציבור לדעת מה נעשה בכספו".

לידיעה בבלומברג

על חוסר השקיפות בבנק ישראל

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️