דילוג לתוכן העמוד

הרבנות ממשיכה להתעלם מבית המשפט – מסרבת להעביר מידע על מוהלים שהתרשלו בשנתיים האחרונות

מה גורם לרבנות הראשית להמשיך לנהל את הקרב שבו הובסה כבר. פחות משנה חלפה מאז הורה בית המשפט לרבנות למסור את שמות המוהלים שהתרשלו במלאכתם – והיא חוזרת לסורה ומסרבת לבקשת התנועה לחופש המידע למסור מידע עדכני בעניין.

התנועה לחופש המידע ביקשה לקבל מהרבנות דיווח על המקרים בהם דנה הוועדה הבינמשדית לפיקוח על מוהלים שהתרשלו, את הפרוטוקולים מהדיונים, את החלטותיה של הוועדה והרכבה מתחילת 2008 ועד היום. בתנועה לחופש המידע סבורים כי מדובר במידע בעל עניין רב לציבור ההורים הטריים, וכי הגברת השקיפות בתחום רגיש זה תעודד שיח ציבורי ועשויה להוביל להגברת הפיקוח והאכיפה על מוהלים שכשלו בתפקידם.

המאבק לחשיפת שמות המוהלים בין התנועה לרבנות ולמשרד הבריאות מתנהל כבר יותר משלוש שנים. ראשיתו בבקשה למידע שהגישה התנועה וזכתה להתעלמות ולסירוב מוחלט מצד הרבנות. בעקבות עתירה שהגישה התנועה, הורה בית המשפט לרבנות למסור את המידע, אבל גם זה לא עזר. הרבנות לא הזדרזה למסור את המידע גם בהוראת בית המשפט. רק כעבור חצי שנה, ולאחר שהתנועה איימה בהגשת בקשה לביזיון נמסר לבסוף המידע המובקש. ואולם, נדמה שברבנות עדיין לא הפנימו את חובתם על פי חוק. לאחרונה הגישה התנועה בקשה למידע על מוהלים שהתרשלו בשנים 2008-2009 וברבנות כמה מפתיע שוב סירבו. למרות שכאמור מידע דומה המתייחס לשנים קודמות כבר נימסר בעבר. ברבנות יודעים שהקרב הזה אבוד. הם הרי כבר העבירו מידע דומה בעבר, ובכל זאת מתעקשים לנהל אותו, ולעכב את מסירת המידע. הפעם עתירה לביזיון בית המשפט נראית בלתי נמנעת.

"התנהלות הרבנות לאחר מתן פסק הדין מהווה המשך ישיר להתנהלותה עד למועד הגשת העתירה על ידי המבקשת, שכן ממשיכה היא להתנער מהוראותיו של חוק חופש המידע ומביעה זלזול בהוראותיו של בית המשפט הנכבד להן ניתן ביטוי ברור בפסק הדין" נכתב בבקשה לביזיון בית המשפט שהכינה התנועה לחופש המידע, באמצעות עו"ד עידית קירזון, בעקבות סירובה של הרבנות למסור את המידע על המוהלים, רק לפני פחות מחצי שנה.

במשרד הבריאות וברבנות חושבים אחרת, וכאמור עושים ככל יכולתם למנוע את מסירת המידע לציבור. הבקשה שהגישה התנועה זכתה תחילה להתעלמות, ובהמשך נענתה בשלל תירוצים שנועדו למנוע את העברת המידע לתנועה. רק לאחר הגשת העתירה, הסכימו לפתע המשיבים לשקול מחדש את עמדתם, ובהמלצתו החמה של בית המשפט נאלצו "להתגמש" ולתת כמעט את כל המידע אותו סירבו למסור עד להגשת העתירה, וגם לאחריה.

"נדמה כי את הוראותיו הברורות של פסק הדין בחרו המשיבים לפרש כהמלצה בלתי מחייבת, הניתנת לפירושים שונים ומשונים, ככל העולה על רוחם", נכתב בבקשת הביזיון שהוכנה בתנועה.

לתחקיר בערוץ 10 על מחדלי המוהלים, בעקבות חשיפת התנועה

לכתבה בעניין ב"הארץ"

למידע שהתקבל מהרבנות: 110 דיווחים על רשלנות מוהלים, על 23 מקרי רשלנות בהן דנה הוועדה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️