דילוג לתוכן העמוד

בית משפט: חשיפת מסמכים על התנהלותה הפיננסית של יוון – תפגע ביציבות גוש היורו

איך הצליחה יוון להסתיר את חובותיה במשך יותר מעשור ? אזרחי אירופה שחילצו בכספי המסים שלהם את יוון לא יוכלו להיחשף למידע ששופך אור על האופן שבו ניהל הבנק המרכזי ביוון את ענייניה הפיננסיים של המדינה. זאת לאחר שבית המשפט של האיחוד האירופי בלוקסמבורג דחה את עתירת חופש המידע שהגישה סוכנות החדשות בלומברג.

בלומברג תבעה את הבנק המרכזי בדצמבר 2010 וביקשה לחשוף שני מסמכים פנימיים המראים כיצד השתמשה יוון בנגזרים ובמכשירים פיננסיים מורכבים אחרים כדי להסתיר את חובותיה. מנהיגים באירופה האשימו בעבר בנקי השקעות, בהם גולדן סאקס, כי סייעו לממשלת יוון להסתיר את ההיקף העצום של חובותיה במשך שנים עד שנאלצה לבקש סיוע בהיקף של 240 מיליארד יורו. לפי בלומברג, המסמכים שביקשה לחשוף על פי חוק חופש המידע יכלו לשפוך אור על התפקיד שמילא הבנק המרכזי בהסתרת גירעונה של יוון.

בית המשפט של האיחוד האירופי דחה את העתירה וקבע כי גילוי המסמכים עלול להחריף את המשבר הפיננסי בגוש היורו ולהעמיד את מטבע המשותף בסכנה. לדברי בית המשפט גילוי המסמכים נוגד את "ההגנה על אינטרס הציבור בכל קשור למדיניות הכלכלית של האיחוד האירופי ויוון".

לכתבה בגרדיאן

לכתבה מתורגמת בדה מרקר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️