דילוג לתוכן העמוד

חדשות

התורמים של אובמה הוזמנו למסיבות יום הולדת ובאולינג בבית הלבן

נחשו מי בא לבקר? תחקיר של ה"וושינגטון טיימס" חושף כיצד מודה הנשיא אובמה לתורמים הגדולים של מפלגתו: מסיבות יום הולדת בחדר הסגלגל, אירוח משפחתי בחדר הבאולינג, או צפייה אינטימית באולם הקולנוע של הבית הלבן. ככה ייעשה לתורמים הכבדים שהנשיא חפץ ביקרם. בין האורחים המפורסמים שהנשיא הזדרז להזמין לבית הלבן היו גם אופרה וינפרי וגורג קלוני וברד פיט.

עוד ביקרו בבית הלבן מנכ"ל גולדמן זאקס לויד בלנקפיין, מנכ"ל סיטיגרופ ויקראם פנדיט, מנכ"לי מיקרוסופט ביל גייטס וסטיב באלמר. מוריס "האנק" גרינברג, לשעבר מנכ"ל AIG (שלוש פעמים), רקס טילרסון, מנכ"ל חברת הנפט הגדולה בעולם אקסון מוביל, גפרי אימלט מנכ"ל גנרל אלקטריק, רוברט מקדונלד נשיא ומנכ"ל פרוקטר אנד גמבל, המשקיע המיליארדר גורג סורוס, כוכב הקולנוע דנזל וושינגטון וכוכבת הטניס סרינה וויליאמס. אלה נמנו עם 481 השמות המופיעים ביומן המבקרים בין 20 בינואר ל־31 ביולי. האורח התכוף ביותר הוא אנדרו שטרן, נשיא איגוד העובדים הבינלאומי, אשר הגיע לבית הלבן 22 פעמים בתקופה זו. חשיפת יומן המבקרים ביום שישי באתר של הבית הלבן נעשתה במסגרת ההבטחה של אובמה לפרסם בקביעות את רשימת המבקרים במעונו.

"הפרסום שנעשה כאן לראשונה הוא האחרון מבין שורת צעדים חסרי תקדים של הנשיא להגדלת הפתיחות בממשל", אומר נורם אייזן, יועץ מיוחד לנשיא לענייני אתיקה ורפורמה בממשל.

הפרסום הוא תוצאה של מאבק משפטי ממושך שמנהלים פעילי חופש מידע. בתחילת ספטמבר הודיע הנשיא כי יפרסם את רשימת של כל האורחים המוזמנים לבית הלבן, בהם כל שמותיהם בעלי ההון, הלוביסטים והתורמים הלוחשים על אוזנו. עד כה סירבו כל הנשיאים הקודמים לפרסום את רשימת המוזמנים.

ואולם, פעילים למען חופש המידע מטילים ספק האם הנשיא אכן יפרסם את רשימת התורמים כפי שהתחייב, או שימצא דרכים לחמוק מהבטחתו, כמו הגדרת התורמים כחברים אישיים שמטרת ביקורם פרטית. הבית הלבן כבר הצהיר שלא יפרסם את רשימת האורחים בתשעת החודשים הראשונים של כהונת הנשיא אובמה. תקופה שעל פי ההערכות התאפיינה באירוח אינטנסיבי של תורמים.

מדי חודש מבקרים בבית הלבן בין 70 אלף ל-100 אלף איש, והרשימה שתתפרסם תכלול את שמו כל אורח, מועד כניסתו ויציאתו, וזהות האדם שביקר. למעט שמותיהם של אלה המגיעים לראיונות עבודה לתפקידים בכירים, אורחים אישיים של הנשיא ובני משפחתו, ומבקרים שאזכור שמותיהם יפגע בביטחון ארה"ב.

תחקיר של ה"וושוינגטון טיימס" על האירוח הנדיב לתורמים בבית הלבן

אובמה התחייב לחשוף את רשימת האורחים בבית הלבן

האם יכול הנשיא להתחמק מפרסום שמות התורמים?

אופרה וינפרי וגורג קלוני התארחו בבית הלבן