דילוג לתוכן העמוד

יומני היקר: מדוע שרי הממשלה מסרבים לחשוף את יומני הפגישות שלהם?

"לוקח זמן לשלוף את זה מהמחשב", "תקופת החגים", "זה נמצא בגנזך המדינה" אלו רק חלק מהסיבות, או שמא תירוצים, שהעבירו שישה משרדי ממשלה לתנועה לחופש המידע, שמנסה כבר עשרה חודשים לקבל את יומני הפגישות של שרים אלה ושל פקיד בכיר אחד, בחודשים שקדמו לפריימריז המפלגת העבודה ובקדימה. מטרת הבקשה היא לבחון האם השרים והפקיד הבכיר הקדישו את זמנם לעבודה בשירות הציבור או שמא עסקו בקידום ענייניהם הפוליטיים.

הבקשות שהגישה התנועה הוגשו לשרים לקראת סוף 2008, מייד אחרי הפריימריז. מדובר בשר החקלאות שלום שמחון, שר הרווחה יצחק הרצוג, שר התחבורה לשעבר שאול מופז, שר הפנים לשעבר מאיר שטרית, שרת החינוץ לשעבר יולי תמיר, וראש אגף התקציבים באוצר רם בלינקוב.

כל המשרדים השיבו שאין בכוונתם להיענות לבקשה ולמסור את המידע, שכן העניין נמצא בבדיקת היועץ המשפטי לממשלה. באוגוסט 2009 החליט היועץ כי יש לפרסם את המידע, והודיע על כך למשרדי הממשלה. בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה שלחה התנועה תזכורת לשרים. ואולם, כולם סירבו, או ביקשו ארכה להעברת המסמכים, אף שעל פניו לא נראה שיומני הפגישות של השרים הן מידע שדורש זמן רב להפיק.

"משרדי הממשלה עסוקים למרבה הצער בהמצאת תירוצים ושיטות התחמקות חדשות מהתנהלות שקופה ופתוחה. ניתן רק לקוות שהנחיית היועץ המשפטי לממשלה תכובד בסופו של דבר על ידי המשרדים הממשלתיים והעומדים בראשם", אמר מנכ"ל התנועה, רועי פלד.

על פי חוק חופש המידע נדרשים גופים ציבוריים להשיב בתוך 30 יום. אם בקשת המידע מצריכה זמן או מאמץ מיוחד הם יכולים לקבל ארכה נוספת של עד 90 ימים.

רשימת התירוצים שהתקבלו מהמשרדים ארוכה ומגוונת. מלשכתו של החקלאות שלום שמחון נמסר כי לוקח זמן להפיק את היומנים מכוון שהם נמצאים בארכיון הממוחשב. עוד נמסר כי הפגישות ביומן רשומות בראשי תיבות ולכן העברת המסמכים בצורה מסודרת מצריכה זמן רב. מלשכתו של שר הרווחה, יצחק הרצוג, נמסר כי טרם עברו 30 ימים מהגשת הבקשה, מפאת החגים וסופי השבוע, ושלוחות הזמנים יועברו בימים הקרובים.

ממשרד החינוך נמסר כי הבקשה שהגישה התנועה לא הגדירה פרק זמן כמתחייב בחוק, ולפיכך אין הם מחוייבים להעברת יומניה של השרה דאז, יולי תמיר. ממשרד התחבורה מסרו כי אין מניעה למסור את לוחות הזמנים של השר הנוכחי, אך אין חובה לשמור את לוחות הזמנים של השר לשעבר, שאול מופז, ולכן המידע לא יימסר.

ממשרד הפנים נמסר כי היומנים של השר היוצא, מאיר שטרית, כבר הועברו לגנזך המדינה. ממשרד האוצר נמסר כי הם בוחנים משפטית אם הנחיית היועץ המשפטי לממשלה נוגעת גם לראש אגף התקציבים.

השר מיכאל איתן החל לפרסם את יומני הפגישות שלו

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️