דילוג לתוכן העמוד

לחשוף מידע חסוי – למען ביטחון המדינה/ מאמר מאת עו"ד גיא דיין

בשבועיים האחרונים רעשה המדינה בשל התפוצצות הפרשה שזכתה לכינוי "האסיר X". אף שעיקרה של הפרשה היה בשנת 2010 – היא הכתה גלים במדינת ישראל בשנת 2013. הכיצד זה ייתכן? ובכן, התשובה הפשוטה היא "היעדר שקיפות". כשיצאה הפרשה לאור, נוצר הרושם (השגוי – כפי שהתברר בדיעבד) לפיו מדינת ישראל "העלימה" אזרח ישראלי, מנעה ממנו את זכויותיו הבסיסיות ביותר ולבסוף אף התרשלה במניעת התאבדותו – וכל זאת, בשם ביטחון המדינה.

כעבור מספר ימים החלו הפרטים האמיתיים לדלוף החוצה והפרשה קיבלה תפנית של 180 מעלות. התברר בין היתר כי מי שכונה "האסיר X" זכה להליך משפטי, קיבל ייצוג משפטי של כמה מבכירי עורכי הדין במדינה ואף זכה לביקורים מצד משפחתו. את הנתונים הללו, אגב, פרסמה או התירה לפרסם מערכת הביטחון – אותה מערכת שמנעה את פרסומם של אותם נתונים בדיוק בשנת 2010.

במערכת הביטחון כנראה הבינו שהעדר השקיפות גרם לכמה תוצאות שליליות למדי, ואף סיכן את ביטחון מדינת ישראל. כן, שמעתם נכון. תוצאה שלילית אחת היא יצירת חרדות וחששות בקרב הציבור. כאשר חשבו בציבור ש"האסיר X" הועלם בחסות המדינה, החלו דיבורים בגנותה של מדינה בעלת משטר אפל עם מנהגים שזוהו עד כה רק עם משטרי עריצים במדינות עולם שלישי. חרדות אלו, כפי שהודגשו בכל כלי תקשורת אפשרי, הובילו לתוצאה שלילית נוספת – הספקולציות. החששות בקרב הציבור הביאו לחרושת שמועות וספקולציות שתפסו מקום של כבוד בשיח הציבורי: אם העלימו אדם אחד – אולי העלימו עוד? מה הסוף? האם ישנם עוד "אסירי X" עלומי שם הכלואים בישראל ללא זכויות ובזהות בדויה? כמובן, כאשר המידע שוחרר ופורסם, התמעטו החששות והספקולציות, אם לא נעלמו לחלוטין.

פגיעה קשה יותר מכל מרגל או בוגד

חששות הציבור והספקולציות הרבות פגעו קשות באמון הכמעט מלא לה זוכה לרוב מערכת הביטחון בישראל ובאמינות מוסדות השלטון. סדקים אף נמצאו בערכי היסוד עליהם הושתתה המדינה. חששות אלו, והעדר אמון במוסדות המדינה, עלולים לפגוע ביציבות השלטונית, בשלום הציבור ובביטחון הציבור והמדינה – פגיעה קשה יותר מכל מרגל או בוגד כלשהו. תושבי שכנותינו הרבות יכולים להעיד על מצבן של מדינות שבהן האזרחים איבדו אמון בשלטון.

חשיפת המידע כבר בשנת 2010, והתנהלות שקופה בעניין מעצרו ותנאי החזקתו של "האסיר X", היו מונעות את התחושות הקשות שנזרעו בלבו של הציבור עם התפוצצות הפרשה, ואף היו מצמקות לחלוטין את מימדיה. העדר השקיפות של מערכת הביטחון לאורך כל הפרשה הביא אותה לנקודה שבה אמינותה של המערכת, אמינותה של המדינה ואף היסודות הדמוקרטיים שעליהם היא מושתתת  – הועמדו בספק על ידי אזרחי המדינה.

אמון הציבור הושב רק לאחר חשיפת הפרטים האמיתיים – ולנו נותר רק לקוות שמישהו שם למד את הלקח, והבין ששקיפות יכולה לעזור לביטחון המדינה ולא רק לפגוע, כפי שרבים במערכת הביטחון מאמינים.

הכותב, עו"ד גיא דיין, הוא היועץ המשפטי של התנועה לחופש המידע

המאמר פורסם בוואלה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️