דילוג לתוכן העמוד

כלכליסט: שוב צוחקים על חשבון הציבור / עו"ד אלונה וינוגרד

למאמר בכלכליסט

בעקבות הבחירות ועם הקמתה של הכנסת החדשה עלתה לכותרות סוגיה נושנה, שממחישה עד כמה גדולה התהום בין דיבורי השלטון על זכות הציבור לדעת לבין יישומה בשטח. חברי הכנסת היוצאת התבקשו להצהיר על ההון שלהם במקביל לקבלת הצהרות הון מחברי הכנסת החדשים. ההצהרות נועדו להבטיח בקרה ומעקב על התנהלותם התקינה של חברי הכנסת במהלך כהונתם.

בשלב זה כדאי להכין את המצנחים, כי הצהרות ההון שמגישים חברי הכנסת נשמרות סגורות ומסוגרות מכל עין ביקורתית ובוחנת, אלא אם בית המשפט דורש את קבלת הדו"ח או שחבר הכנסת שהגיש את הדו"ח מאשר את חשיפתו. הנה נפלנו לתהום. מחד ישנה דרישה לחשיפה ולגילוי, מנגד, רק נסיבות קיצוניות ביותר מאפשרות בחינה של ההצהרה. עוד מישהו מרגיש ששוב צוחקים כאן על חשבון הציבור?

למה בעצם לדרוש את הצהרות ההון של נבחרי הציבור? האם לנבחרי ציבור ומשפחותיהם אין זכות לפרטיות?.

השאלה של חופש המידע היא תמיד שאלה של איזון בין אינטרסים מתנגשים. מצד אחד ניצבת זכות הציבור לדעת, ומנגד, סוגיות כבדות משקל כפגיעה בפרטיות, בביטחון המדינה או פגיעה בתפקודה התקין של הרשות ועוד. אבל יש איזון ויש אבסורד, והמצב כפי שהוא כיום הוא על גבול האבסורד.

אין כל צל של ספק שישנו קשר ישיר וברור בין הגשת וחשיפת הצהרות ההון של נבחרי ציבור לבין המאבק בשחיתות.,אמנם הדרישה הראשונית מוסדרת ומבוצעת, אך ללא חשיפת הצהרות אלה מאבדת המטרה את האפקטיביות שלה ולמעשה מתרוקנת מכל תוכן (אבסורד, כבר אמרנו).

החשיפה של דו"חות ההון של נבחרי ציבור (ולמה לעצור בחברי כנסת? למה לא כל נבחר ציבור, דוגמת ראשי עירייה?) היא אמצעי עוצמתי משתי סיבות עיקריות. הראשונה, מדובר בחשיפה שמחזקת ומיישמת הלכה למעשה את הדרישה לשקיפות, דרישה שמגלמת בחובה חובה ל"אחריותיות שלטונית" ומחזקת את אמון הציבור בהתנהלות השלטונית בכלל. שנית,

הצהרות ההון יכולות לשמש כלי חשוב בידי גורמי אכיפה ופיקוח שלטוני הפועלים למיגור ולמאבק בשחיתות. כלומר יש בידינו אמצעי שלא רק יכול למנוע שחיתות, אלא יכול להוות כלי אפקטיבי למאבק בשחיתות.

ברחבי העולם כיום עולה הדרישה לחשיפת הצהרות ההון של נבחרי ציבור ככלי לשיפור התנהלות שלטונית ולמאבק בשחיתות, אין סיבה שישראל תישאר מאחור.

נותר רק לקוות שנבחרי הציבור החדשים יפעלו ליישום הקריאה לפרסום יזום של הצהרות ההון של חברי הכנסת. התעלמות מהנושא תחתור תחת הצהרותיהם על פוליטיקה אחרת, חדשה ונקייה יותר. חשיפת הצהרות ההון יכולה להוביל לשינוי דרמטי וחשוב בכל הקשור לקידום שקיפות שלטונית ומאבק בשחיתות בכנסת הבאה עלינו לטובה.

הכותבת היא מנכ"לית התנועה לחופש המידע

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️