דילוג לתוכן העמוד

חשיפת הפרוטוקול: החלטה מופרכת – ותקינה / עו"ד אילן יונש

עורכי דין העוסקים בתחום המינהלי, כמו גם אזרחים שאיתרע מזלם להישפט בבתי הדין לתעבורה או לעניינים מקומיים, מכירים את האויב מספר אחת – "חזקת תקינות המינהל הציבורי". על פי חזקה משפטית זו, כל עוד לא יוכח אחרת, המדינה ונציגיה תמיד צודקים. שיקול דעתה תמיד מוצדק. מניעיה טהורים בלבד.

המדינה אינה משקרת – הרי לה אינטרס לשקר. דובר האמת יהיה תמיד הפקיד, השוטר, הפקח והממונה. אנחנו בסך הכל האזרחים בעלי האינטרסים. בעיניים משפטיות, גם ההחלטה להסתיר את פרוטוקולי ועדת טרכטנברג באמצעות גניזתם בארכיון המדינה היתה תקינה, אלא אם יוכח אחרת. כאן בדיוק מתגלה הפער בין עולם המשפט לבין המציאות: בהתחשב בזמן הקצר שחלף מהקמתה, בכך שמרבית מסקנותיה עדיין לא יושמו והדיון הציבורי בעניינה רחוק מלהסתיים – ברור שההחלטה לגנוז את הפרוטוקולים היא מופרכת, אבל משפטית היא תקינה. אמור מעתה, החלטה מופרכת ותקינה.

כשסטודנט בקליניקה המשפטית של התנועה לחופש המידע במרכז הבינתחומי ביקש לקבל את הפרוטוקולים האמורים, התשובה ממשרד רה"מ היתה שלא ניתן למסור את המידע, אבל עוד לא הוחלט מדוע. רק בחלוף הימים נמצא פתרון במשרד רה"מ: נודיע להם שהפקדנו את הקבצים בארכיון המדינה. את כל הפרוטוקולים. לא שמרנו שום עותק גיבוי. אמנם הוא יהיה חסוי ל-15 שנה לפחות – אבל הכל למענכם ובשבילכם. עכשיו, לכו ותוכיחו אחרת.

כך גם השיבה המדינה לבג"ץ שהגשתי בשם התנועה לחופש המידע, כשביקשה 60 יום של "בחינה עניינית". חודשיים שבהם אולי בכל זאת יימצא עותק מהקבצים שיועבר לעותרת.

לא חלפה מחצית התקופה ועותק כזה נמצא ונמסר לתקשורת. נראה שמרבית הקוראים לא הוכו בתדהמה למקרא שורות אלה, שהרי "חזקת תקינות המינהל הציבורי" אינה קיימת במציאות חיינו, אלא רק בהיכלי המשפט, וטוב שכך.

טוב שכך משום שאנו כחברה לומדים לשאול, לפקפק, לפקח – ולדרוש את המידע שמגיע לנו. כל אלה הן אבני יסוד של חברה דמוקרטית. המינהל הציבורי יפעל טוב יותר כשידע שלקוחותיו, אזרחי המדינה, צופים בו. מינהל שקוף הוא גם מינהל תקין. עלינו להמשיך לדרוש מידע ציבורי. רק כך נבטיח יותר החלטות תקינות ופחות החלטות מופרכות.

 הכותב הוא יועץ משפטי לתנועה לחופש המידע ומנחה הקליניקה לחופש המידע במרכז הבינתחומי הרצליה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️