דילוג לתוכן העמוד

התנועה עתרה לבג"ץ: לחייב את שרת הבריאות יעל גרמן לנהל פרוטוקולים מלאים מדיוני הוועדה בראשותה

התנועה לחופש המידע עתרה לבג"ץ כדי שיורה לוועדה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ("ועדת גרמן") בראשות שרת הבריאות, יעל גרמן, לנהל פרוטוקולים מלאים הכוללים את שמות הדוברים לצד דבריהם, "כך שניתן יהיה להבטיח כי פעילות הוועדה נעשית בהתאם לכללי מינהל תקין וכי בעתיד ניתן יהיה לקיים ביקורת שיפוטית וציבורית על עבודת הוועדה וקיום המלצותיה". זאת, לאחר שגרמן הודיעה לאחרונה כי תסכים לפרסם בתום עבודת הוועדה את הפרוטוקולים, אך ללא שמות הדוברים מלבד שמה שלה.

לדברי מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד, "צר לנו שנאלצנו שוב לפנות לערכאות משפטיות בנושאים כה טריוויאלים כמו חיוב הרשות לערוך פרוטוקולים מלאים. אם יש משהו שהשבוע האחרון לימד אותנו זה שוועדה לא פחות חשובה שמתקיימת במקביל, ועדת ששינסקי 2, הצהירה כי תקיים פרוטוקולים מלאים ותביאם לידיעת הציבור לאחר כל ישיבה. חוסר האחידות בנושא עריכת ושיתוף פרוטוקולים בוועדות הציבוריות אינו סביר. לדעתנו ההתנהלות השלטונית הראויה היא הצבת האינטרס הציבורי בראש סדר העדיפויות. משמעות התנהלות זו היא בהכרח קיום פרוטוקולים מלאים והבאתם לידיעת הציבור".

 גרמן סירבה תחילה לערוך פרוטוקולים של דיוני הוועדה בראשונה. כך חשפה כתבת הבריאות של דה מרקר, רוני לינדר-גנץ. לאחר לחץ ציבורי ותקשורתי מסרה השרה כי הוועדה תפרסם פרוטוקולים חלקיים בלי לחשוף את שמות הדוברים. "ככל הנראה הבינה שרת הבריאות כי ללא פרוטוקולים בכלל – לא ניתן, אך בשקיפות מוחלטת אין היא מעוניינת, ובהתאם בחרה להלך במעין דרך ביניים מוזרה של קיום פרוטוקולים חלקיים אשר לא פרוטוקולים הם", נכתב בעתירה, "דרך ביניים זו מעבירה את השליטה בתוכנם של הפרוטוקולים לידי שרת הבריאות כך שלה הכוח לקבוע מה יהיה בהם ומה לאו, באופן העלול לעשות את תכלית קיומם של הפרוטוקולים לפלסתר".

העותרים, המיוצגים על ידי עורכי הדין אביתר קנולר ורונה זמשטייגמן ממשרד אפשטיין, חומסקי, אסנת ושות', מזכירים ומדגישים את העובדה כי בניגוד לוועדת גרמן, ועדת שישינסקי 2 שמונתה על ידי שר האוצר ומנהיג מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, תפרסם פרוטוקולים מלאים, בזמן אמת (שבוע לאחר כל ישיבה) ואף תשדר בשידור חי חלק מהדיונים.

לדברי העותרים, בניגוד לטענות גרמן כי בכך היא מבקשת להימנע מהפעלת לחץ על הדוברים במסגרת דיוני הוועדה ולאפשר להם להתבטא בחופשיות, ההפך הוא הנכון. "דווקא קיום פרוטוקולים מלאים יבטיח כי הוועדה תפעל אגב קיום מחויבויותיה כלפי הציבור". עוד כותבים העותרים כי "מדובר בדרישה פשוטה וטריויאלית המתיישבת עם ערכי שיטתנו ביחס למינהל תקין ושקיפות מנהלית ומעל הכל – עם ההיגיון הבריא והשכל הישר.. ואין בה כדי להשית הוצאות מיוחדות על המשיבים".

ואולם, שופט בית המשפט  העלייון עוזי פוגלמן דחה את בקשת התנועה להוציא צו ביניים שיורה לשרת הבריאות לנהל פרוטוקולים מלאים בדיוני הוועדה המתקיימים אחת לשבוע. "אנו מקווים שכשהעתירה שהגשנו תתברר בבית המשפט לא נעמוד מול עובדה מוגמרת – שאין בכלל בנמצא פרוטוקולים מלאים", אמרה וינוגרד

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️