דילוג לתוכן העמוד

התנועה עתרה לבית המשפט: לחשוף את משכורות עובדי וראשי השב"כ והמוסד

לידיעה של רוני לינדר-גנץ בדה מרקר

התנועה לחופש המידע הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה מינהלית בדרישה לחשוף את שכרם הממוצע של עובדי המוסד ושירות הביטחון הכללי בעשור האחרון. העתירה, שהוגשה נגד משרד ראש הממשלה, דורשת לחשוף את השכר לפי חתכי ותק ותפקיד, ואת שכרם של ראשי שני הגופים. בנוסף מבקשת התנועה – המיוצגת על ידי עו"ד אוריה ירקוני – לחייב את משרד ראש הממשלה בתשלום הוצאות ושכר טרחת עורכי הדין, מאחר והמשרד כלל לא השיב לבקשת המידע ולתזכורות שנשלחו אליו מהתנועה.

בניגוד לשכר בצה"ל, במשטרה ובשירות בתי הסוהר שפורסם לראשונה בדו"ח הממונה על השכר לשנת 2011, שכר העובדים במוסד ובשב"כ, תחת משרד ראש הממשלה, אינו מפורסם, וכן לא מפורסם שכרם של ראשי הגופים הללו. לטענת התנועה לחופש המידע, למרות השוני בין הגופים השונים המרכיבים את מערכות הביטחון בישראל, ראוי כי משרד ראש הממשלה יסביר "כיצד השוני בין הגופים מצדיק אי דיווח לציבור על הוצאת עשרות מיליארדי שקלים מכספו". בנוסף לזה, דורשת התנועה להבהיר "מה בדיוק ההבדל בין הרמטכ"ל לראש השב"כ או המוסד המצדיק את חשיפת שכרו של זה וחיסוי שכרו של זה".

התנועה מזכירה בעתירתה את הוויכוח הסוער בחודשים האחרונים סביב הוצאות הביטחון והשכר והפנסיה במערכת הביטחון. "תנאי העסקת בכירי מערכת הביטחון מהווה מידע רלוונטי למספר סוגיות ציבוריות כבדות משקל – שלגביהן הציבור זכאי למידע… לצורך פיקוח ובקרה…", נכתב בעתירה. "בין הסוגיות הציבוריות שלגביהן המידע רלוונטי ביותר, ניתן למצוא את הדיון הציבורי אודות היקף השכר במערכת הביטחון, (כחלק מהדיון הציבורי בדבר קיצוצי תקציבים), המהווה נתח משמעותי מתקציב המדינה".

התנועה מעריכה כי היקף השכר במוסד ובשב"כ בשנים 2002-2012 מגיע לעשרות מיליארדי שקלים וכי "לשכר האמור יש גם השלכות כספיות עתידיות כבדות, המגיעות אף הן למיליארדי שקלים, להערכת התנועה. כשמדובר בכספי ציבור, הציבור זכאי לקבל דין וחשבון מפורט על תשלומים שבוצעו".

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד, התייחסה לעתירה. "השאלה היחידה שצריכה להישאל בהקשר של בקשת המידע הזו היא 'למה לא?'. למה לא למסור לציבור את המידע אודות נתוני שכר בשב"כ ובמוסד". וינוגרד הוסיפה: "הדרישה לשקיפות תקציבית בסוגיות ביטחוניות אין בה כדי להמעיט בערך או לפגוע בנושאים ביטחוניים. להיפך, ההתעלמות וההתחמקות ממתן תשובות לשאלות הן אלה שפוגעות בערכי המינהל התקין".

עתירת התנועה נגד השב"כ

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️