דילוג לתוכן העמוד

משרד הבריאות מסרב לענות לבקשת המידע שלנו: מי היו הספקים במבצע חיסון הפוליו וכמה שולם להם

"התשובה היא 42 אבל מה היתה השאלה", שאל מחשב הענק במדריך לטרמפיסט בגלקסיה. אתמול גילינו שבמשרד הבריאות ענו לנו באותה דרך. התשובה היא 35 מיליון שקל – ענה לנו משרד הבריאות, חודשיים אחרי שהגשנו את בקשת המידע שניסתה לקבל מידע על הכספים שהוצאו במסגרת מבצע "שתי טיפות" למיגור נגיף הפוליו בישראל. אבל זאת לא היתה השאלה, כלומר זאת היתה רק שאלה אחת מתוך בקשת המידע המפורטת שהגשנו למשרד ובה שאלנו מה היה תקציב המבצע המתוכנן, ביקשנו את רשימת כל הגופים, הספקים והאזרחים עמם תכנן משרד הבריאות להתקשר בקשר למבצע, ואילו סכומים הועברו לכל  גוף/ספק/אדם פרטי. ביקשנו גם דו"ח ביצוע.

"הבקשה לעניין הפוליו הוגשה על ידי התנועה ב 12 בספטמבר", מספרת מנכ"לית התנועה, עו"ד אלונה וינוגרד, "כעבור קצת יותר מחודש הודיע לנו המשרד שהוא מאריך את מועד מתן התשובה לבקשה, סמכות הניתנת לו על פי חוק. מניסיון התנועה, הארכת מועד למתן תשובה נעשית במקרים בהם אנו עתידים לקבל תשובה חיובית (מן הסתם, סירוב הוא מכתב שלא לוקח הרבה זמן לנסח) וכאשר הוצאת המידע המבוקש היא מורכבת. לכן, כאשר התבשרנו על הארכת המועד, ההנחה הסבירה היתה שתשובה מפורטת תתקבל בסופו של דבר. גם שיחות טלפוניות עם נציגת המשרד הותירה את הרושם שהמשרד עמל על הוצאת הנתונים. מה גדולה היתה תדהמתנו, כאשר הגיעה תשובה ללא פירוט הוצאות קמפיין הפוליו, אלא רק סכום הקמפיין בכללותו".

אז התשובה היא כאמור 35 מיליון שקל, ועל כל שאר השאלות משרד הבריאות לא באמת מתכוון לענות לנו. ואם כן – הוא מזהיר אותנו – שזה יעלה לנו הרבה כסף. או מילותיו של משרד הבריאות: "דוח שכזה אפשר להוציא רק בסוף השנה, לאחר שיסתיימו התשלומים והוא לוקח שעות רבות של הפקה".

התשובה הזאת, אחרי כחודשיים ממועד הבקשה, לא מספקת, אומרת וינוגרד. "התנהלות המשרד היא בלתי סבירה משתי סיבות עיקריות – ראשית, את הנתון של 35 מיליון שקלים היה ניתן לספק (במקרה הרע) תוך שבוע ולא חודשיים. שנית, וחשוב מכך, אין סיבה, שכבר בשלב זה יקבל הציבור תמונה מדויקת לגבי ההוצאות שתוכננו לפחות, לגבי הגופים שלקחו חלק בקמפיין וההסכמים עמם וכו'. הרי תכנון תקציבי לקמפיין יש למשרד, ההוצאות עד כה קיימות – אי מסירת הנתונים הללו נתפסת כהתחמקות ולכן אינה סבירה.

"אנו מצפים שהמשרד, שאמון על נושא שחשיבותו הציבורית היא כה ברורה, יפעל ביתר שקיפות וביתר תשומת לב לדרך בה הוא משיב לבקשות חופש מידע. לצערנו, הבקשה בעניין הפוליו היא רק דוגמא מייצגת לקושי הרב שישנו בכל הקשור להוצאת מידע מהמשרד. על ראשי המשרד לתת לכך את הדעת".

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️