דילוג לתוכן העמוד

התנועה לביהמ"ש: הורה למשרד הבריאות לפרסם נתונים על זיהומים בבתי חולים

חיידקים בבתי החולים בישראל הורגים מאות ואלפי חולים מדי שנה, אבל למשרד הבריאות חשוב שלא נדע על זה. בדו"ח מבקר המדינה האחרון נחשף כי בין 4,000 ל-6,000 חולים מתים מדי שנה בישראל כתוצאה מזיהומים נרכשים בבתי החולים. עוד קובע המבקר בדו"ח כי בין 1,000 ל-4,500 מהמקרים, המוות היה יכול להימנע לו היו מקפידים על תנאי היגנה ובטיחות הולמים.

לפני למעלה משנה פנינו למשרד הבריאות כדי שיפרסם את דו"ח מדרג החיידקים השנתי הכולל את "מדד החיידקים" של כל בית חולים. ואולם משרד הבריאות סירב בנימוק שהמידע חסוי מכוח סעיף 22 לחוק זכויות החולה.

אנחנו סבורים כי זכותם של החולים לדעת כמה חיידקים יש בבית החולים שבו הם מתאשפזים. אנחנו מאמינים שפרסום המידע הזה יעודד את המערכת להשתפר. בעקבות סירובו של המשרד לפרסם את הדו"ח המלא, והתעלמותו הנחושה מפניותינו הרבות בשנה החולפת, נאלצנו לפנות לבית המשפט כדי שיורה על פרסום הדו"ח, על פי חוק חופש המידע.

בעתירה שהגישה התנועה, באמצעות עורכי הדין ידין עילם ושרה הרצנו, נטען כי למידע ההשוואתי אודות הזיהומים יש "אופי ציבורי מובהק". זהו "מידע מהותי בעל השלכות ישירות על בריאות הציבור, ולפיכך יש להביאו לידיעתו".

עו"ד ידין עילם: "אנו סבורים כי זהו מידע קריטי עבור כל אדם הניצב בפני פרוצדורה רפואית. בארצות הברית בנאדם שצריך להתאשפז מקבל דו"ח שאומר לו מה מדדי הזיהום בבית החולים וגם טבלה השוואתית ביחס לבתי חולים אחרים. גם באנגליה יש דו"ח פתוח בפילוח לפי שם בית החולים, אנחנו מאמינים שהאינטרס פה אינו רק של האזרחים אלא גם של המערכת – פרסום המידע יתמרץ את בתי החולים לשפר את המצב".

בהקשר זה כדאי לציין את דבריה של חסידת השקיפות, יעל גרמן. רוני לינדר-גנץ כותבת בדה מרקר כי בתחילת החודש הצהירה שרת הבריאות בכנס קיסריה כי בכוונתה להוביל מהלך של שקיפות בבתי החולים, ולפרסם באתר משרד הבריאות נתונים השוואתיים על רמת הרפואה בבתי החולים ובקופות החולים: "על המערכת להיות שקופה, מדידה ומבוקרת. משרד הבריאות עוסק במדידת מדדי איכות – יש לפרסם את המדדים בכל תחומי הבריאות כדי שהצרכן יוכל לבחור באופן משכיל את הטיפול הרפואי", אמרה גרמן, והוסיפה כי "הנתונים שאנו בודקים בבתי החולים ובקופות החולים יהיו שקופים, ידועים ומפורסמים באתר כך שכל חולה יוכל לראות מה מספר הניתוחים, מה שיעור המוות וכמה מקרי זיהומים".

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️