דילוג לתוכן העמוד

חופש מידע הוא כלי לקידם שיוויון מגדרי – סיכום פרויקט "שוות"

פרויקט "שוות" הינו פרויקט לקידום תכנית פעולה כוללת ליישום החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם בישראל. הפרויקט ביוזמת איתך-מעכי משפטניות למען צדק חברתי, שוות – המרכז לקידום נשים בזירה הציבורית, במכון ון ליר בירושלים ומרכז מדיה נשים באג'נדה – השדרה, ובשיתוף התנועה לחופש המידע.

 בשלהי שנת 2013, פנו אל התנועה לחופש המידע, נציגות מטעם המרכז לקידום נשים בזירה הציבורית ("שוות"). תוצאת המפגש היתה שיתוף פעולה שמטרתה לקדם חשיפת מידע בפילוח מגדרי מהרשויות השונות. המידע שיתקבל נועד לסייע ל"שוות" ביצירת מדד מגדרי ראשון מסוגו וזאת במסגרת תוכנית הפעולה ליישום החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם, המבקשת להגדיל את ייצוגן של נשים במוקדי קבלת החלטות, לקדם הגנה על נשים מפני אלימות ולהטמיע חשיבה מגדרית.

במסגרת שיתוף הפעולה פנתה התנועה לחופש המידע אל 13 משרדי ממשלה וביקשה לקבל את המידע הבא:

  •  שיעור הנשים הכולל בארבע הדרגות הבכירות במשרד – בפילוחים מסוימים.
  • שיעור כלל הנשים העובדות במשרד לפי הפילוחים הבאים: אגף מינהל משאבי אנוש, אגף התקציבים, אגף הכספים, אגף תקשוב וניהול מערכת מידע, לשכה משפטית, ולשכת מנכ"ל.
  • שיעור הנשים בראשי יחידות סמך
  • שיעור הנשים במינויים מיוחדים

 את הטיפול בניסוח והגשת בקשות המידע, לרבות תשלום האגרה בגין כל בקשה וניסוח מענה לרשויות אם נדרש הדבר – ביצעה התנועה לחופש המידע, תוך שיתוף פעולה והיוועצות עם ד"ר פנינה שטינברג והגב' ליאור קדיש.

הבקשות נוסחו ונשלחו במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר 2013, כאשר הטיפול בבקשות ממשיך נכון ליום זה. עד כה טרם התקבל כל מידע מהמשרד להגנת העורף והתקבל סירוב אחד ממשרד הפנים. יתר הרשויות העבירו מידע רב, כאשר חלק מהרשויות אף התבקשו להעביר מידע נוסף.

את המידע שהתקבל נפרסם בקרוב.

מכתב תודה על חלקנו בפרויקט

מה עשינו בפרויקט

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️