דילוג לתוכן העמוד

התנועה לחופש המידע לבית המשפט: לחשוף דו"ח ביקורת על נת"ע האחראית על הקמת הרכבת הקלה

דניאל שמיל מדווח בדה מרקר על מה אנחנו עותרים

בואה של הרכבת הקלה לגוש דן לא נראה באופק, אך בינתיים נראה שהחברה הממשלתית נת"ע שאמורה להקים אותה באמצעות 2.5 מיליארד שקלים שהעבירה לה המדינה, מייצרת בעיקר אי סדרים, מינויים פוליטיים, דו"חות ביקורת ותחקירים עיתונאיים העוסקים בכל אלה. עכשיו גם אנחנו מצטרפים למערכה.

התנועה לחופש המידע הגישה עתירה מינהלית נגד נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), החברה הממשלתית האחראית על הקמת רשת להסעת המונים בגוש דן, ונגד רשות החברות הממשלתיות, בדרישה לחייב אותן לפרסם דו"ח ביקורת פנימי של רואה החשבון אילן שגב.

לפי העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ישי שריד ונריה הרואה, התנועה פנתה לרשות החברות בקיץ 2013, עקב תחקיר שפורסם ב–TheMarker וחשף אי סדרים, לכאורה, בניהול נת"ע, בדרישה לחשוף את הדו"ח. הרשות פנתה לנת"ע בשאלה אם יש בפרסום הדו"ח כדי להזיק לחברה ונענתה כי מדובר בטיוטה בלבד, ופרסומה "עלול לשבש את התפקוד התקין של החברה, ולפגוע ביכולתם של האורגנים (חלקים בחברה, ד"ש) בחברה לבצע את תפקידם". תשובה לקונית זו שימשה את הרשות בהחלטה שלא להתיר את פרסום הדו"ח. לאחר פניות נוספות של התנועה, הוגשה כעת העתירה.

ככל הידוע, בדו"ח מתוארות בעיות ניהוליות שהובילו לחריגה תקציבית של 33% ולדחיות חוזרות ונשנות בביצוע הפרויקט. הפרויקט המולאם של הקו האדום של הרכבת הקלה, בין פתח תקוה לבת ים ‏(23 ק"מ‏), היה אמור להסתיים עד 2017 בהשקעה של 10.7 מיליארד שקל. ואולם בנת"ע טוענים, כי האומדנים היו מלכתחילה לא ריאליים. לפי התחזית הנוכחית של נת"ע, הפרויקט יתחיל לפעול רק ברבעון השלישי של 2020. לפי חברת הבקרה של הפרויקט, אז'יס, הרכבת תפעל רק מ–2022. עלות הפרויקט צפויה בינתיים להאמיר ל–14.3 מיליארד שקל.

"לציבור יש עניין רב בדו"ח, שכן הוא שופך אור על האופן שבו מתנהל פרויקט לאומי זה, וביחס לשימוש שנעשה בכספי ציבור שהוזרמו אליו", נכתב בעתירה. בתנועה לחופש המידע משערים כי "יש יסוד סביר לחשש שסירוב המשיבות לגלות את דו"ח הביקורת הוא שרירותי ונובע משיקולים בלתי ענייניים של רצון להעלים ולטייח מחדלים ואי סדרים, בנת"ע ובאופן שבו פיקחה עליה רשות החברות".

"לא יעלה על הדעת שהציבור, שמימן את סכומי העתק, לא יזכה לראות את דו"ח הבדיקה שהוכן על התנהלות הבדיקה. החשש מביקורת אינו סיבה ראויה להסתיר מידע. נהפוך הוא: על המדינה להראות לציבור שהיא מנהלת את כספו בחרדת קודש, שהיא מנהלת מעקב באופן שוטף כדי לזהות ולתקן כשלים שאולי נעשו בכספי ציבור", אמרה עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע.

  • התחקיר שפרסם דה מרקר
עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️