דילוג לתוכן העמוד

כמה עלתה משלחת הכנסת לאושוויץ

למידע שקיבלנו: כמה עלתה משלחת הכנסת לאושוויץ

לידיעה של רוני זינגר בכלכליסט

בחודש ינואר השנה יצאה לאושוויץ משלחת מטעם כנסת ישראל כדי להשתתף בטקס לציון יום השואה הבינלאומי ו-69 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. את נתוני ההוצאות הכספיות ביקשו וקיבלו אנשי התנועה לחופש המידע.

מעט חצי מיליון שקל שילמה הכנסת עבור הטסתם למשך 24 שעות של 6 שרים, 54 חברי כנסת ופמלייה של עובדי כנסת – בסך הכל כללה המשלחת 120 אנשים. על פי הנתונים שקיבלנו מהכנסת, עבור חכירת המטוס שולמו 57,841 אלף דולר, ועבור אוטובוסים, מלווים, אוכל ושירותי VIP לשרים בשדה התעופה שולמו עוד 66,155 אלף דולר. עוד שולמו 51,113 אלף שקל, ובסך הכל כאמור, בהמרה לשקלים שולמו כחצי מיליון שקל עבור עלות הנסיעה הכללית.

בנוסף, שולמו עוד כ-80 אלף שקל בסך הכל מצד גופים ציבוריים אחרים כמשרד מבקר המדינה (ששלח 7 אנשים לטקס), יד ושם, ההסתדרות הציונית (ששלחה 15 אנשים לטקס), בית המשפט העליון ועוד, וכן מאבטחים ויועצים של חברי כנסת ושרים – עלותם הטסתם של אלה, שמומה כאמור גם היא מכספי ציבור, עמדה על כ-18 אלף שקל.

כ-400 אלף דולר נוספים שילמה עמותת "מעמקים" עבור שכירת מטוס נוסף והטסת עשרות ניצולי שואה מישראל ועיתונאים. העמותה גם מימנה את הטקס שהתקיים על אדמת פולין.

מדובר בסכום גבוה בהרבה מההערכות שפורסמו סמוך לנסיעה באשר לצפי התשלום שתוציא הכנסת על מימון הפרויקט.

במכתב התשובה של דובר הכנסת, יותם יקיר, לתנועה לחופש המידע, נכתב כי היוזמה לטקס החגיגי היתה של תנועת "ממעמקים", לה נענה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "הכנסת מימנה מתקציבה את כל העלויות שהיו כרוכות בנסיעתם של חברי הכנסת, עובדי הכנסת, אנשי משמר הכנסת ומאבטחים – 120 איש במספר", נכתב בתשובה. הצעה להצטרף לנסיעה נשלחה לכל עובדי הכנסת, ואלו שנענו – נסעו. בראש המשלחת עמדו יו"ר הקואליציה, יריב לוין, ויו"ר האופזיציה, יצחק הרצוג.

עמותת "ממעמקים" שיזמה את האירוע עוסקת בשימור זכר השואה, ומכספי התרומות הרבות שהיא מגייסת אורגן הטקס באושוויץ וכן כאמור נחכר מטוס נוסף ובו ניצולי השואה, אישי ציבור ועיתונאים. עם זאת, את הנחיית הטקס מימנה הכנסת – 17,700 אלף שקל שולמו למנחה מוטי גילעדי וכמעט 20 אלף שקל הוצאו רק על הכנת תגיות שם ותיקיות למשתתפים.