דילוג לתוכן העמוד

המחוזי קיבל את עתירת התנועה והורה לנתיב המהיר לחשוף את ההסכם שלה עם חוצה ישראל; החברה ערערה לעליון

 

 

חברת חוצה ישראל התקשרה עם חברת שפיר, שמפעילה את הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב, והעניקה לה את הזכות להפעיל משאב ציבורי באופן בלעדי לכמה עשרות שנים. ביקשנו לראות מה כתוב בהסכם ההתקשרות הזה וגילנו שחברת שפיר מתנגדת. למעשה בשנתיים שחלפו מאז הפנייה שלנו היא עשתה ככל מאמץ כדי למנוע את פרסום ההסכם, כולל הגשת עתירה נגדנו לבית המשפט. אתמול קבע בית המשפט שההסכם צריך להתפרסם. כמו שביקשנו, ואף פסק נגדה הוצעות בסך 90 אלף שקל – 30 אלף שקל לכל אחת משלושת המשיבות בעתירה. חברת שפיר החליטה לערער על החלטת בית המשפט המחוזי למסור מידע אודות התקשרויות של המדינה עם חברת הנתיב המהיר. בית המשפט העליון נעתר לבקשה לעיכוב ביצוע.

בבית המשפט טענה התנועה, באמצעות עו"ד גיא דיין, כי חברה שחל עליה חוק חופש המידע העניקה מתוקף סמכותה לחברה פרטית אחרת (שחוק חופש המידע לא חל עליה) את הזכות להפעיל משאב ציבורי באופן בלעדי לכמה עשרות שנים. לציבור יש זכות להיחשף לפרטי ההתקשרות בין הרשויות לגופים פרטיים, ולראות במו עיניו כיצד המדינה שומרת על משאביו וכספו בשקיפות מלאה. אין מדובר פה בסודות מסחריים, כפי שטענה החברה, שכן אנחנו לא מבקשים מידע על החברה עצמה, אלא על אופן וניהול ההתקשרות בינה לבין המדינה. לציבור זכות לדרוש הוכחות לכך שההסכם, שהמדינה היא צד לו, שומר בראש ובראשונה על האינטרסים שלו, ולא של גורמים אחרים.

"כשאנו צועדים לאט ובבטחה במאבק המתמשך לשקיפות, נראה כי הגיע הזמן לדרוש ולהתעקש להיות חשופים לכלל סוגי הסכמי ההתקשרות שהמדינה היא צד להם", אומרת מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️