דילוג לתוכן העמוד

התנועה לביהמ"ש: לחשוף את דו"ח הסיכונים הכלכליים כתוצאה מכישלון המשא ומתן עם הפלסטינים

הכתבה של תומר גנון ושאול אמסטרדמסקי ב"כלכליסט"

העתירה שהגשנו נגד משרד האוצר

התנועה לחופש המידע עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד משרד האוצר, בדרישה לפרסם את הדו"ח המתאר את הפגיעה הכלכלית הצפויה בישראל כתוצאה מכישלון המשא ומתן עם הפלסטינים.

על פי העתירה שהוגשה באמצעות עו"ד אוריה ירקוני, שר האוצר יאיר לפיד חשף בשלושה נאומים שונים כי הוכן במשרדו ולבקשתו דו"ח מחקרי המתאר את "ההשלכות שיהיו מכישלון השיחות עם הפלסטינים על מצבה הכלכלי של ישראל ועל מצבו הכלכלי של כל אזרח ישראלי". לדברי לפיד, הדו"ח מתריע מפני "נסיגה דרמטית" בכלכלת ישראל ועל תוצאות שהן "שום דבר פחות מהרסניות , לרווחת אזרחי ישראל היה וייכשל המו"מ עם הפלסטינים".

"לאור חומרת הדברים", נכתב בעתירה, "וחשיבות המידע לסוגיה שהיא ללא ספק המרכזית והחשובה ביותר שעל סדר היום הציבורי בישראל, ביקשה העותרת לגלות את הדו"ח לפי חוק חופש המידע". על פי התכתבויות שצורפו לעתירה, משרד האוצר סירב תחילה להעביר את הדו"ח לעמותה בנימוק שהוא לא הושלם. העמותה הפנתה את תשומת לבו של משרד האוצר כי דברים שאמר השר לפיד בנאומיו סותרים עמדה זו.

בתגובה הודיע משרד האוצר כי הוא מתנגד לפרסום על בסיס שלושה סעיפים בחוק חופש המידע. הטענה הראשונה של האוצר היא שמדובר במידע שיהווה פגיעה ביחסי החוץ של ישראל. העמותה טוענת בתגובה כי מדובר בנימוק לא מוצדק משום שעל פי דברי השר לפיד עצמו הדו"ח אינו מבוסס על מידע סודי.

הטענה השנייה של האוצר שמדובר במידע העוסק במדיניות. לעניין זה טוענת העמותה כי מדובר בדו"ח עובדתי ומקצועי, והפסיקה קבעה שגם אם דו"ח מסוג זה הוכן לצורך גיבוש מדיניות הוא אינה חוסה תחת הסעיף שמתיר לא לפרסמו. הטיעון השלישי של האוצר הוא כי מדובר בחוות דעת פנימית. לעניין זה טוענת העמותה כי בתי המשפט כבר פסקו בעבר לטובת גילוי מידע מסוג זה.

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️