דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת את רשימת הספקים של משרד החוץ לשנת 2014

לרשימת הספקים של משרד החוץ

לרשימת הספקים של משרדי הממשלה השונים

לכתבה בדה מרקר

יועצים חיצוניים, רכישת מוצרים ושירותים, כמו פעילויות בחו"ל, קורסים ומתנות לעובדים, טיפולים פסיכולוגיים, סדנאות וחוגים, טיסות לחו"ל ובתי מלון וגם תשלומים לעובדים חיצוניים בהיקף כולל של כ-מיליון שקל – נחשפים בדו"ח התקשרויות של משרד החוץ עם ספקים ויועצים פרטיים ל-2014. המשרד העביר לתנועה לחופש המידע רשימה ובה יותר מ-8,000 התקשרויות – כחודשיים לאחר שמשרדי ממשלה אחרים הגישו דו"ח זה, ולא הציג פירוט רב לגבי אופי ההתקשרות ונחיצותה.

כך למשל, המשרד אישר להעביר סכום של 4 מיליון שקל לחברה בשם הפנים של ישראל, הרשומה כחברה לתועלת הציבור. בינתיים העביר המשרד 300 אלף שקל לחברה. הכסף הועבר לטובת ביקורי קבוצות של "בעלי השפעה" מחו"ל בישראל.

יו"ר החברה הוא פרופ' אביעד הכהן, דקאן מכללת שערי משפט ויועץ משפטי חיצוני של מפעל הפיס. מנכ"ל החברה הוא עו"ד אריאל בולשטיין, שהתמודד בעבר על מקום ברשימת הליכוד לכנסת. החברה נוסדה ב-2010 כדי לסייע בהסברה לישראל. מי שעודד את הקמתה ואת פעילותה היו יולי אדלשטיין, שהיה שר ההסברה, וזאב אלקין, שהיה סגן שר החוץ – שניהם ממפלגת הליכוד.

על פי החברה, מטרתה היא "להסביר את הלגיטימיות של הציונות ושל מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, לפעול לשיפור תדמיתה בעולם", שהוא אחד מהתפקידים שמשרד החוץ אמור לבצע בעצמו. בחודשים האחרונים ביקרו בישראל במסגרת הפרויקט משלחות של עיתונאים מברזיל, משפיעים בקהילה ההיספנית והאסיאתית בארה"ב ומשלחת של שמונה מלכות יופי מארה"ב.

לפני כשנתיים שלחה החברה משלחת ובה נציגים מישראל למסע של הסברים על מדיניות הממשלה בחו"ל מטעם משרד התפוצות וההסברה, בראשות אדלשטיין. החברה נמצאת בבעלות הווארד וייסבנד, לשעבר בכיר בישיבה יוניברסיטי בניו יורק ומזכ"ל הסוכנות היהודית, ועו"ד אהרון חיים. בדירקטוריון החברה רשומים, לצד חיים, גם ילנה דימנט, מאיר הגר, מיככאל לובוביקוב וקוויין קניגסברג, ובנוסף גם פרופ' הכהן, שמחזיק בה בנאמנות.

מהחברה נמסר כי "מדובר בפרויקט משותף שממומן באופן שווה בשווה על ידי משרד החוץ והחברה, בהיקף צפוי של כ-8 מיליון שקל. החברה פועלת בשיתוף הגורמים המקצועיים במשרד החוץ, וסמוכה לסגן שר החוץ". מהחברה נמסר עוד כי החלה את ההתקשרות עם המשרד עוד בתקופה שאלקין שימש סגן שר החוץ.

תה ירוק ומרקנמס לליברמן

סעיפי ההתקשרות של משרד החוץ כוללים פירוט על נסיעות לחו"ל ולינות בבתי מלון בעשרות אלפי שקלים של עובדי המשרד, מתוקף תפקידם, אך גם מידע על רכישות ללשכתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן. כך למשל, מתברר שמשרד החוץ רוכש תה ירוק יסמין ללשכתו של ליברמן ב-934 שקל לשנה, ושקיות של מרק נמס לליברמן ב-560 שקל לשנה. ברשימת ההוצאות מופיעה גם רכישת מפות שולחן מסאטן ללשכת שר החוץ ב-900 שקל. ברשימת ההוצאות מופיע סכום אספקת צמחים ללשכת השר ב-2,700 שקל.

נסיעה לשר החקלאות

למשרד החוץ קשרי עבודה עם משרד החקלאות באמצעות המרכז לשיתוף והדרכה בינלאומי במשרד החקלאות (סינדאקו). מטרת המרכז היא לקדם פיתוח חקלאי במדינות המתפתחות, בשיתוף משרד החוץ. ב-2014 משרד החוץ העביר כ-1.4 מיליון שקל למרכז. בנוסף, המשרד מימן ב-42 אלף שקל נסיעה לדרום אמריקה של שר החקלאות, יאיר שמיר.

המשרד מימן גם קורסים לבטיחות במזון ב-180 אלף שקל וקורס בפקולטה לחקלאות ברחובות שעסק בהגברת תפוקות חלב לבקר צאן ב-174 אלף שקל. בנוסף, המשרד העביר כ-8,500 שקל למועצת החלב בישראל, אך לא פירט לשם מה.

שטיחים, יצירות וארונות קבורה עתיקים

השנה רכש משרד החוץ שטיחים לשגרירויות משטיחי קיסריה ב-10,000 שקל. כמו כן, שלח שטיחים לנציגויות בחו"ל ב-11 אלף שקל. ככל הנראה, המשרד נאלץ לשלם על הובלת השטיחים לחו"ל. משרד החוץ רכש גם מזוזות לנציגויות בחו"ל בכ-41 אלף שקל. על שי עבור עובדיו היוצאים לחו"ל – פמוטים עשויים קריסטל – הוציא המשרד 10,700 שקל.

המשרד רכש ציורי רפרודוקציות ב-29.8 אלף שקל וגם 71 יצירות אמנות לשגריר ישראל בהודו ב-32.8 אלף שקל. כמו כן, משרד החוץ שילם כ-800 שקל על מסגור שטיח יוקרתי. 51 אלף שקל הושקעו ברכישת סרקופגים (ארונות קבורה קדומים) מרשות העתיקות.

משרד החוץ רכש חוטי קשירה לשקי דואר ב-41.5 אלף שקל, ככל הנראה, לצורך שליחת חבילות לנציגויות בחו"ל. המשרד רכש גם סרטים אדומים בעלות של 19.5 אלף שקל, וכן ציפוי לשטיחים בלימוזינות של המשרד בכ-5,000 שקל, ורכש שטיחים לכלי הרכב ב-2,300 שקל.

אחד מהסעיפים הבולטים של משרד החוץ הוא הובלות שונות ברחבי הארץ, ולפעמים לנציגויות בחו"ל. החברה הבולטת ברשימה היא אליק הובלות, שביצעה מספר רב של התקשרויות עבור המשרד בכ-2 מיליון שקל במהלך השנה, ללא פירוט של סוג ההובלות.

החברה היא בבעלות אליהו יעקב ובני משפחתו, שמבצעים הובלות עבור משרד החוץ כבר שנים רבות, עוד לפני כניסתו של ליברמן לתפקיד.

בנוסף, המשרד התקשר עם חברות נוספות לשיגור מטענים לעובדים בחו"ל, בהם משלוח חבילה לנספח בכ–50 אלף שקל.

פסיכולוגים וסדנת גמילה מעישון

ברשימת ההוצאות של משרד החוץ בולטים שירותים פסיכולוגיים וטיפולים שניתנו לעובדי המשרד מתקציבו. כך למשל, המשרד סיפק שירותי ייעוץ "פסיכולוגי ייחודי" אצל הפסיכולוג דורון פרינץ ב-42 אלף שקל ב-2014. בנוסף, הוא מימן שורה של טיפולים נוספים שניתנו על ידי יועצים ופסיכולוגים.

המשרד שילם גם 9,981 שקל עבור טיפולים פסיכולוגיים בזיו פסיכולוגיים, ו-9,000 שקל עבור טיפולי פסיכותרפיה. בנוסף, עובד במשרד עבר סדנה לגמילה מעישון ב-5,500 שקל; על טיפולים פסיכולוגיים אצל אורה דיל שילם המשרד 5,947 שקל; טיפול נוסף, בעלות של 5,500 שקל, בוצע אצל רופא, ככל הנראה מדובר בטיפול אצל רופאת שיניים המתמחה בהלבנת שיניים.

יועצים חיצוניים במאות אלפי שקלים

רשימת ההתקשרויות שהעביר משרד החוץ כוללת התקשרויות עם יועצים שאינם עובדים קבועים של המשרד. כך למשל, שכרה של לינדה מנוחין, עיתונאית ובלוגרית המשמשת גם כיועצת הסברה במשרד החוץ היה ב-2014, לפי רישומי המשרד, 849 אלף שקל. ברישומים מופיעים שלוש התקשרויות עם מנוחין, כל אחת בסכום של 283.2 אלף שקל.

בנוסף, המשרד התקשר עם עובדים חיצוניים שונים, בהם שמעון עובדיה (365 אלף שקל), אליהו דיין (כ-400 אלף שקל) ועופר הוד (188 אלף שקל), אך לא מופיע פירוט לגבי היקף העסקה ותוכן ההתקשרות עמם, מעבר לשכר. שכרו של משה רחמן, יועץ לוועדת המכרזים היה 355 אלף שקל.

כמו כן, לפי רישומי המשרד, שכרו של רופא המשרד, ד"ר מיכאל רוזנבלוט, הסתכם ב-2014 ב-199 אלף שקל. ברשימת ההוצאות מופיע גם החזר הוצאות לאדם בשם אלי מוזס בהיקף 422 אלף שקל, אך לא ידוע מה היקף ההתקשרות, והתקשרות עם קבוצת סי־מן בכ-500 אלף שקל.

סדנאות הופעה בתקשורת ושחמט

ברשימת ההתקשרויות הפרטיות של משרד החוץ בולטים גם סדנאות תקשורת וסדנאות להופעה בפני קהל באלפי שקלים. כך למשל, המשרד שילם עבור סדנה להופעה בפני קהל של אסתר שטיינברג 15.1 אלף שקל, ועבור סדנא להופעה בפני קהל של חברת דיבייט 13.4 אלף שקל. עובדי המשרד עברו גם סדנאות תקשורת ב-13 אלף שקל וסדנת נוספת להופעה בתקשורת בכ-4,000 שקל.

המשרד לא פירט מי מהעובדים עבר חוג שחמט בעלות של 6,930 שקל אצל שחקן השחמט אורי זק.

שוקולדים בפורים, תזמורת ותיאטרון

עובדי משרד החוץ קיבלו שי לראש השנה בעלות כוללת של 95 אלף שקל ובנוסף תווי קנייה בסכום כולל של כ-312 אלף שקל. עלות שי לט"ו בשבט היתה 69 אלף שקל לעובדים בישראל ו-27 אלף שקל לעובדים בחו"ל. בפורים חילק המשרד לעובדים חבילות שוקולדים בעלות של 27.9 אלף שקל.

עלות קייטנה לילדי עובדי משרד החוץ הסתכמה ב-105 אלף שקל, ועלות ניהול חדר הכושר של עובדי המשרד היתה 321 אלף שקל. המשרד ערך הפנינג לסיום חופשת הקיץ לילדים ב-49 אלף שקל.

המשרד רכש גם הגדות לפסח לעובדים ב-39.1 אלף שקל ועבור מתנות לימי ההולדת של העובדים הוציא 32.8 אלף שקל.

המשרד התקשר עם הקרקס הישראלי להופעה ב-34.6 אלף שקל, והעביר לתיאטרון הקרון 59.4 אלף שקל, ללא פירוט סוג ההתקשרות. כמו כן, המשרד התקשר ב-210 אלף שקל עבור הופעה של התזמורת הקאמרית.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️